Nerka za iPada 2 – historii ciąg dalszy

Chiny są miejscem narodzin większości podróbek znanych produktów. Nie oznacza to jednak, że obywatele Państwa Środka nie pożądają oryginalnych tabletów czy smartfonów. Niestety, nie każdego stać jest na zakup markowego sprzętu.
W kwietniu zeszłego roku siedemnastoletni mieszkaniec południowych Chin zdecydował się na usunięcie swojej nerki, aby za otrzymane pieniądze móc zakupić iPada 2. Chłopiec otrzymał za nerkę prawie 3200 USD (9600 zł). Z kolei łączna cena obu urządzeń wynosiła około 1100 USD (3300 zł). Kwota wystarczyła nie tylko na zakup wymarzonego tabletu, ale także iPhone’a. Wszystko wyszło na jaw, kiedy matka zapytała chłopca skąd wziął pieniądze na gadżety Apple’a, na które rodziny nie było stać.
Cała sprawa znalazła finał w sądzie – pięć osób zostało właśnie oskarżonych o wzięcie udziału w przestępstwie. Osoba, która zorganizowała całe przedsięwzięcie otrzymała około 35 000 USD (105 000 zł). Cała kwota została rozdzielona pomiędzy lekarza, który przeprowadził zabieg, jego pomocników oraz człowieka, który skontaktował się z chłopcem.
Dla chłopca cała sprawa skończyła się znacznie gorzej – obecnie boryka się on z niewydolnością nerek. Myślę, że nie muszę tłumaczyć jaka nauka płynie z całej tej historii dla nas.

Źródła: Cnet, Ubergizmo