Epic zrezygnuje z exclusive’ów, gdy Steam obniży prowizje

Szef Epic Games Tim Sweeney uwielbia Twittera. Regularnie toczy na nim dyskusje z internautami, głównie na temat sklepu z grami Epic Games Store. Jego wypowiedzi często są kontrowersyjne, czym wprawia w niemałe zakłopotanie swoich inwestorów. Najnowsza wymiana zdań z użytkownikami Twittera na pewno ich nie uspokoi.
Kolejne gry ekskluzywne dla Epic Games Store pojawiają się jak grzyby po deszczu. Traci na tym oczywiście Steam, ale tracą także gracze, którzy z różnych powodów woleliby je dodać do swojej biblioteki na platformie Valve. Tim Sweeney zapowiedział, że Epic Games będzie tak długo płacić za exclusive’y, jak długo Valve utrzyma swoją prowizję za publikowanie gier na Steam na poziomie 30%. CEO Epic Games twierdzi, że jest to jeden z głównych powodów stagnacji w branży gier komputerowych. Po tym czasie exclusive’y nie będą dla Epic Games priorytetem.Powyższy tweet na pewno nie spodoba się wielu inwestorom. Jeśli Epic Games straci swoje ekskluzywne tytuły i przestanie za nie płacić, a Steam obniży prowizje, to… dlaczego ktokolwiek miałby wydawać gry w Epic Games Store?
Nie wydaje się prawdopodobnym, aby Valve miało ugiąć się pod tweetami Sweeneya, choć być może w końcu zaproponuje korzystniejsze warunki wydawcom. Metro Exodus, Borderlands 3, The Division 2, Anno 1800, World War Z – te tytuły łączy wspólny mianownik – wszystkie dostępne są lub będą ekskluzywnie w sklepie Epic Games Store.
Epic Games bierze od twórców gier tylko 12% z kwoty sprzedaży gry, podczas gdy Valve aż około 30%. Ponoć koszt ponoszony przez firmę w związku z umowami na wyłączność jest znacznie niższy od 12% i Epic Games przedłużając umowy wciąż będzie nieźle zarabiać – zapewnia CEO.
Wcześniej, Tim Sweeney pisał, że niezależnie od wcześniejszych zapewnień oraz planów firmy, Epic Games będzie starało się utrzymać umowy na wyłączność tytułów na zawsze.

„Epic Games jest otwarte na podpisywanie permanentnych umów na wyłączność. Wszystko leży po stronie deweloperów – nawet jeśli składali oni wcześniej inne obietnice użytkownikom Steama”, powiedział Sweeney.

steam vs epic games