Nikaragua nie chce przystąpić do programu Artemis

Nikaragua dołączył do programu bazy księżycowej ILRS. Chiny i Rosja formalnie ogłosiły ten projekt w Petersburgu w czerwcu 2021 r. Nikaragua stała się jednocześnie dziesiątym krajem, który przystąpił do ILRS.

ILRS pod przewodnictwem Chin przewiduje budowę stałej bazy księżycowej w latach 30. XXI wieku. Wcześniej maja wystartować misje, które mają przygotować „fundamenty” tej bazy. Należą do nich Chang’e-7 około 2026 r. i późniejsza misja testowa technologii wykorzystania zasobów Chang’e-8 in-situ. Celem obu misji obejmujących wiele statków kosmicznych będzie południowy biegun Księżyca. 

Działalność Nikaragui związana z przestrzenią kosmiczną jest ograniczona ze względu na ograniczenia gospodarcze i technologiczne. Wykorzystuje jednak technologie i dane kosmiczne, angażuje się w regionalne i inne działania i fora związane z przestrzenią kosmiczną oraz jest sygnatariuszem Traktatu o przestrzeni kosmicznej – czytamy na portalu.

Oprócz Chin i Rosji, do projektu ILRS znalazły się takie kraje jak: Wenezuela,  Pakistan, Azerbejdżan , Białoruś , Republika Południowej Afryki , Egipt i Tajlandia.

ILRS i Artemis

Co ciekawe, jak podaje portal np. Uniwersytet w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest członkiem ILRS, natomiast same Zjednoczone Emiraty Arabskie są sygnatariuszem Artemis i są zaangażowane w Gateway, czyli tzw. bramę księżycową.

W 2020 roku Stany Zjednoczone i siedem innych krajów zawarły Porozumienia Artemis, aby ustalić wytyczne dotyczące pokojowego badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Porozumienia wzmacniają i realizują kluczowe zobowiązania zawarte w Traktacie o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Wzmacniają także zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i krajów sygnatariuszy w Konwencję rejestracyjną, Porozumienie w sprawie ratowania i powrotów, a także najlepsze praktyki wspierane przez NASA i jej partnerów, w tym publiczne udostępnianie danych naukowych. Polska już od 2021 roku jest sygnatariuszem tego porozumienia.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Trwa „składanie” Ariane 6 przed pierwszym startem

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash