Trwa „składanie” Ariane 6 przed pierwszym startem

Na miejscu startowym ELA-4 w Gujanie Francuskiej do pozycji pionowej został podniesiony zintegrowany rdzeń i drugi stopień rakiety Ariane 6.

W tym tygodniu zintegrowany centralny rdzeń rakiety Ariane 6 odbył 800-metrową podróż z budynku montażowego do wyrzutni ELA-4 w Centrum Kosmicznym w Gujanie. Następnie podniesiono go do pozycji pionowej i umieszczono na miejscu startowym. Na koniec obrócono go, aby dopasować jego połączenia płynowe do wyrzutni, które zostaną wykorzystane do napełniania zbiorników w ramach przygotowań do startu.

Mobilny budynek otaczający Ariane 6 podczas integracji ma aż 90 metrów wysokości.

Podczas swojego dziewiczego lotu Ariane 6 zostanie wystrzelony w konfiguracji 62, która obejmuje wykorzystanie dwóch dopalaczy P120C. W tej konfiguracji rakieta ma masę startową około 540 000 kilogramów i jest w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie do 10 300 kilogramów – podaje portal.

Na pokład dziewiczego lotu Ariane 6 zostanie wyniesionych łącznie 18 ładunków. W tym są m.in. małe satelity czy eksperymenty. Pierwsza separacja ładunku nastąpi po godzinie i sześciu minutach lotu. Druga i trzecia separacja nastąpi trzy i dziewięć sekund po pierwszej. Zakłada się, że misja zakończy się niecałe trzy godziny po starcie, a górny stopień rakiety ponownie wejdzie w atmosferę, aby spłonąć.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Stacja Tiangong i śmieci kosmiczne – poważne zagrożenie?

Grafika tytułowa: Julia Casado / Pixabay