ARM zapowiada kolejną generację procesorów mobilnych

ARM zapowiedział właśnie nową generację procesorów 64-bitowych Cortex-A50, które tworzone są z myślą nie tylko o smartfonach i tabletach, ale także urządzeniach dużo większych. Co nowa generacja procesorów będzie miała do zaoferowania?
Producent obiecuje, że oparte na architekturze ARMv8 układy z rodziny Cortex-A50 (Cortex-A57 i Cortex-A53) będą znacznie wydajniejsze i dużo mniej prądożerne niż obecna generacja procesorów stosowanych w urządzeniach przenośnych.
Jeżeli wierzyć obietnicom, procesor Cortex-A57 ma być trzykrotnie wydajniejszy od dzisiejszych układów, przy jednoczesnym zużyciu porównywalnej ilości energii. Z kolei procesor Cortex-A53, który wedle zapowiedzi ARM będzie najmniejszym 64-bitowym układem na świecie, ma być mniej wydajny od poprzednika, ale w zamian będzie zużywał czterokrotnie mniej energii niż procesory stosowane w dzisiejszych urządzeniach przenośnych.
Nowa generacja procesorów ma być kompatybilna ze starszymi 32-bitowymi systemami. Za grafikę nadal odpowiadać będą układy Mali.
Kiedy procesory z rodziny Cortex-A50 pojawią się w tabletach i smartfonach? Dwa lata minęły od zapowiedzi układów Cortex-A15 do ich debiutu, zatem najbezpieczniej będzie założyć, że nowe procesory ARM pojawią się na rynku nie wcześniej jak w 2014 roku.

Źródła: Techradar, The Verge