Zbudował elektromagnetyczne działo dzięki drukarce 3D

Użytkownik serwisu YouTube – Xtamared skonstruował railgun, czyli działo elektromagnetyczne, częściowo wydrukowane za pomocą drukarki 3D. Jego broń jest zdolna do strzelania pociskami z aluminium lub grafitu z szybkością 250 metrów na sekundę. Wynika z tego, że nie jest to zwykła plastikowa zabawka przypominająca broń z Quake’a.
Broń wykorzystuje sześć kondensatorów o wadze 9 kilogramów, które dostarczają ponad 3000 kilodżuli energii na strzał. Konstrukcja rzeczywiście działa jak pełnowymiarowe elektromagnetyczne działo, wykorzystując równoległe elektrody do wystrzeliwania pocisków. Twórca użył modułu Arduino Uno R3 do monitorowania poziomu ładowania, temperatury oraz innych czynników.
Railgun - projekt 3D CAD
Powstały projekt był na tyle skomplikowany, że Xtamared stworzył nawet rysunek 3D CAD, którym mogłoby się zachwycać nawet DARPA. Próbne testy wystrzału pocisków aluminiowych i grafitowych były zdecydowanie mniej zabójcze niż zwykły pistolet, jak widać na poniższych filmikach. Niemniej jednak, aluminiowa kula wciąż może pozostawić pół-calowe wgłębienie w drewnianej sklejce, ale pocisk grafitowy najzwyczajniej znika, zgodnie ze słowami twórcy.

Źródło: Kotaku