Termity stworzyły metropolię widoczną z kosmosu

Czy termity zbudowały 8. cud świata? No cóż, jedno jest pewne – z powodu związanego z nimi odkrycia dokonanego w odległym regionie północno-wschodniej Brazylii biologowie kręcą głowami z niedowierzaniem.
Gdy w celu utworzenia miejsca dla pastwisk we wspomnianej okolicy usunięta została połać suchego, ciernistego lasu tropikalnego, ujawniono dziwny krajobraz jednopiętrowych, stożkowatych kopców ziemnych. W sumie odnaleziono ich aż… 200 milionów. Są one rozmieszone w równych odstępach od siebie, tak jakby miał stworzyć je człowiek. Jakimś cudem nie zauważono ich przez 4000 lat, mimo że pokrywają obszar odpowiadający Wielkiej Brytanii.
Kopce nie są jednak dziełem żadnej starożytnej cywilizacji. Utworzyły je najbardziej wszechobecne insekty na Ziemi – termity.
Kolonie termitów tworzą od kilkuset osobników do kilku milionów. Skolonizowały one każdy kontynent na Ziemi, z wyjątkiem Antarktydy. Ich królowe żyją najdłużej spośród wszystkich owadów na świecie, bo nawet do 50 lat.
Co ciekawe, termity są świetnymi architektami. Mierzące po 2,5 metra wysokości i 9 metrów szerokości kopce odnalezione w Brazylii nie są gniazdami. Są to raczej hałdy wykopalisk, świadczące o istnieniu rozległych sieci połączonych ze sobą tuneli, którym nowojorskie metro nie mogłoby dorównać.
Tunele służą jako obronne fortyfikacje przeciwko drapieżnikom, którzy podobnie jak termity czerpią pożywienie ze ściółki leśnej. Owady wychodzą z tuneli w nocy, w celu zbierania liści czy drewna, którymi się odżywiają. Naukowcy szacują, że w sumie wszystkie odkryte kopce odpowiadają 4000 wielkim piramidom w Gizie, a przecież termity są… ślepe.

Co ciekawe, kolonie w odnalezionym miejscu w Brazylii wydają się niezamieszkane. Owady porzuciły je prawdopodobnie tysiące lat temu. Mimo to kopce nadal tam się znajdują.
Nie ma co, opisywane konstrukcje równie dziwne co kręgi w zbożu, ale jednocześnie tak wspaniałe jak Taj Mahal, Kanał Panamski czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Warto dodać, że można zauważyć je na starych zdjęciach z Google Earth, mimo że wcześniej nikt nie był świadomy ich istnienia.

Źródło:Cell