Smartfony Huawei P30 i P30 Pro doczekały się oficjalnej premiery

Chociaż już wcześniej mogliśmy zobaczyć oficjalne zdjęcia prasowe smartfonów Huawei P30 i P30 pro, nie znaliśmy wszystkich detali na temat tych urządzeń. Dzisiaj, podczas oficjalnej premiery telefonów, która odbyła się w Paryżu, w końcu mogliśmy je poznać i chętnie się nimi z Wami podzielimy. Cóż, te flagowce są przepiękne, ale najważniejsze jest, co skrywają w środku.
Huawei P30 jest mniejszym z pokazanych dzisiaj urządzeń. Wyposażono go w 6.1-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2340 x 1080, podczas gdy P30 Pro – w 6,47-calowy, o tej samej rozdzielczości. I jeden i drugi smartfon posiada notcha, zamiast zastosowanej w ostatnich flagowcach Samsunga dziurki w wyświetlaczu. Ekran P3O nie jest zakrzywiony, w przeciwieństwie do ekranu P30 Pro, jednakże pod wyświetlaczami obydwu telefonów skrywa się czytnik linii papilarnych.HuaweiPlecki urządzeń pokryto obudową składającą się z dziewięciu warstw szkła, co ma zapewnić niewidziane dotychczas przejścia między gradientami barw. P30 i P30 Pro będą sprzedawane w Polsce w czterech kolorach – czarnym (Black), czerwono-pomarańczowym (Amber Sunrise), a także w dwóch odcieniach błękitu (Aurora oraz Breathing Crystal).HuaweiNie możemy pominąć faktu, iż P30 Pro jest smartfonem w pełni pyłoszczelnym i wodoodpornym. Posiada on certyfikat IP68, co oznacza, iż urządzenie powinno być sprawne nawet po długotrwałym zanurzeniu w wodzie. P30 przyznano certyfikat IP53, który świadczy o tym, że smartfon jest chroniony przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia oraz kroplami wody padającymi pod kątem 60 stopni od pionu.
Zarówno jeden, jak i drugi smartfon wyposażono w procesor Huawei Kirin 980. Huawei P30 Pro posiada natomiast wydajniejszą baterię, o pojemności 4200 mAh. Bateria w P30 posiada pojemność 3650 mAh. Co więcej, P30 Pro można ładować bezprzewodowo (z pomocą ładowarek sprzedawanych osobno). Sam smartfon również może posłużyć za ładowarkę – z jego pomocą dotykowo można naładować inne urządzenie, np. drugiego smartfona P30 Pro. I P30, i P30 Pro obsługują technologię szybkiego ładowania Huawei Safe SuperCharge.HuaweiJeśli chodzi o RAM oraz pojemność, Huawei P30 będzie sprzedawany  w jednym wariancie – 6 GB + 128 GB. W przypadku P30 Pro w Polsce do dyspozycji będziemy mieć dwa warianty – 8 GB + 256 GB oraz 6 GB + 128 GB. Obydwa urządzenia obsługują karty pamięci NM do 256 GB. W naszym kraju zabrakło edycji 8GB + 512GB.
Szkoda, że w P30 Pro zabrakło wyjścia audio, które na szczęście posiada tańsza wersja urządzenia. Żaden ze smartfonów nie obsługuje technologii 5G, ale nie oszukujmy się – nawet jeśli byłoby inaczej, nie bylibyśmy w stanie z niej skorzystać. Zamiast tego model P30 obsługuje LTE kategorii 16, a P30 Pro kategorii 18. Pozostałe moduły łączności, o których warto wspomnieć to Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 oraz NFC. Posiadają je obydwa telefony.HuaweiPewnie najbardziej ze specyfikacji smartfonów interesuje Was to, jakie aparaty fotograficzne te posiadają. Nie ma co ukrywać – te urządzenia to prawdziwa gratka dla miłośników fotografii.
Na pleckach P30 Pro umieszczono aż cztery moduły o rozdzielczości 40, 20 i 8 Mpix oraz sensor ToF, które składają się na aparat główny. Pierwszy z nich to obiektyw szerokokątny z OIS i przysłoną f/1.6. Drugi jest obiektywem ultraszerokokątnym o jasności f/2.2. Trzeci zaś o świetle f/3.4 pomoże osiągnąć 7.8-krotny zoom optyczny i 10-krotne bezstratny zoom hybrydowy – będzie to możliwe dzięki peryskopowej budowie. Za sprawą sensora ToF smartfon oblicza odległości w przestrzeni kadru, co umożliwia uzyskanie jeszcze bardziej artystycznego efektu Bokeh polegającego na większym rozmyciu bardziej oddalonych od aparatu przestrzeni lub obiektów. Huawei P30 otrzymał natomiast aparat główny składający się z trzech modułów. Moduły te to obiektyw szerokokątny o rozdzielczości 40 Mpix i z przysłoną f/1.8, obiektyw ultraszerokokątny o rozdzielczości 16 Mpix i z przysłoną f/2.2, a także teleobiektyw o rozdzielczości 8 Mpix i z przysłoną f/2.4.HuaweiAparaty fotograficzne obu modeli zostały wyposażone w innowacyjny sensor SuperSpectrum. Dzięki temu rozwiązaniu czułość ISO aparatu P30 Pro w trybie automatycznym wynosi nawet 410 tysięcy – prawie 4-krotnie więcej w porównaniu do modelu Huawei P20 Pro. To pozwoli na wykonywanie zdjęć nocnych w jeszcze lepszej jakości.HuaweiNiesamowite jest to, z jak dużego zbliżenia będzie można korzystać w głównych aparatach nowych flagowców. W P30 Pro spotkamy się z 5-krotnym zoomem optycznym, 10-krotnym hybrydowym oraz 50-krotnym cyfrowym. P30 zaoferuje natomiast 3-krotny zoom optyczny, 5-krotny zoom hybrydowy oraz 30-krotny zoom cyfrowy.HuaweiA z jakimi aparatami przednimi będziemy do czynienia w P30 i P30 Pro? Obydwa modele wyposażono w obiektyw o rozdzielczości 32 Mpix i przysłonie f/2.0.
Zupełną nowością w smartfonach P30 i P30 Pro jest funkcja Dual-View. Pozwoli ona na nagrywanie dwóch filmów jednocześnie – jednego w ujęciu szerokokątnym, a drugiego w zbliżeniu. Ciekawe, jak ta funkcja będzie sprawdzać się w praktyce.HuaweiHuawei P30 oraz P30 Pro już dziś pojawiły się w sprzedaży w Polsce. P30 Pro w wersji 8 GB + 256 GB kosztuje 4299 złotych, a w wersji 5 GB + 126 GB 3799 złotych. Za P30 trzeba zapłacić z kolei 2999 złotych.