Skaner ciała zbudowany z materiałów zakupionych na portalu eBay

Całkiem niedawno świat obiegła informacja, że główne lotniska w Stanach Zjednoczonych wymieniały skanery rentgenowskie na bardziej bezpiecznie. Zastanawialiście się kiedyś czy można samodzielnie zbudować taki skaner? Otóż oczywiście, że można. Pewien mężczyzna postanowił stworzyć coś takiego.
Ben Krasnow to wynalazca i wielki majsterkowicz. Postanowił on zbudować rentgenowski skaner ciała, czyli urządzenie wykorzystywane na lotniskach. Wszystkie potrzebne części zakupił on na portalu eBay.
Wersja Krasnowa działa tak jak jej większe odpowiedniki w portach lotniczych. Wykorzystuje on jednak cieńszą wiązkę promieni X. Odbite promienie rentgenowskie gromadzone są na ekranie pokrytym fosforem i odczytywane przez fotopowielacz. Efekt finalny wyświetlany jest na oscyloskopie.
Jednak jakość otrzymanego obrazu nie jest najlepsza, przypomina trochę zdjęcia wyświetlane na starym telewizorze. Na poniższym filmiku Ben testuje skaner, który wykrywa klucz imbusowy pod swetrem manekina.

Krasnow nie wspomina nic na temat testowania urządzenia na ludziach. Może i dobrze, ponieważ nie ma on pewności jaki ma ono wpływ na ludzkie zdrowie. Jak widać wszystkie rzeczy potrzebne do budowy skanera można znaleźć z łatwością na eBay’u. Ciekawe czy są również dostępne na naszym allegro?

Źródło: dvice, geekosystem