RIOT – oprogramowanie, które zbiera dane użytkowników Internetu

Raytheon Company to jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie zatrudniający niecałe 80 tysięcy ludzi. Firma od wielu lat pracowała nad oprogramowaniem, które pozwala przewidywać przyszłe zachowanie ludzi na podstawie danych z Internetu, danych dzięki którym każdy użytkownik może być śledzony.

Technologia nazywa się RIOT (Rapid Information Overlay Technology) i głownie korzysta z danych takich portali jak Facebook, Twitter czy Foursquare. Została ona stworzona przez firmę we współpracy z amerykańskim rządem, aby pomóc w budowie systemu bezpieczeństwa narodowego, który pozwoli analizować bardzo szerokie grono ludzi.

Poniższe wideo prezentuje możliwości nowej wyszukiwarki. Pocieszać może jedynie fakt, że nie została ona nikomu udostępniona poza władzami Stanów Zjednoczonych. Jednak kto wie, czy wkrótce wielkie firmy nie upomną się o cenny magazyn danych oferując gigantyczne kwoty.

Ludzie umieszczają na portalach takich jak Facebook szczegółowe informacje na temat tego co robią i gdzie aktualnie przebywają. Na podstawie takich danych i oprogramowania RIOT można z łatwością przewidzieć, gdzie dana osoba aktualnie się znajduje.

Niektórzy mówią, że najlepszym sposobem na to, aby nikt nas nie śledził jest zamieszkanie w podziemnym bunkrze na pustkowiu. Jednak może po prostu wystarczy nie dzielić się wszystkimi informacjami ze znajomymi poprzez korzystanie z portali społecznościowych, takie zachowanie z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo w sieci.

 

Źródło: tehguardian, dvice