Qualcomm przygotowuje 4-rdzeniowe ARMy dla laptopów

 

DUBEL

 
 
Architektury x86 od dawna dominują na rynku laptopów i komputerów stacjonarnych, podczas gdy procesory ARM upodobały sobie tablety i telefony. Ten stan rzeczy może się jednak niedługo zmienić, dzięki firmie Qualcomm. Jak zapowiedział Rob Chandhok, starszy wiceprezes w firmie przygotowuje ona 4-rdzeniową wersję chipu Snapdragon S4 do użytku w „cienkich i lekkich laptopach Windows 8”. Jak lekkich? Według słów Chandhoka ”znacznie lżejszych od tego co Intel nazywa Ultrabookiem”. Dodał on też, że granica między laptopami, a zaawansowanymi smartfonami zaczyna powoli zanikać. Czipy S4 mają umożliwić mniejszym laptopom z ekranami o wysokiej rozdzielczości znacznie dłuższe działanie na baterii i ciągłe podłączenie do sieci.
Nowy procesor będzie oparty o architekturę 28nm, który polepszy energooszczędność oraz wydajność w porównaniu do starszych procesorów Snapdragon. Mimo wszystko będą one ciągle odstawać trochę od procesorów Intela jeśli chodzi o czystą moc obliczeniową.
Ruch ten jest prawdopodobnie odpowiedzią na próby wejścia Intela na rynek smartfonów, tym samym Qualcomm również wyprawił się na terytorium wroga. Chandhok liczy, że urządzenia z ich procesorami wyróżniać będzie przede wszystkim czas życia baterii, łączność 4G a także wymiary.
Qualcomm myśli również o procesorach Snapdragon z wsparciem 64-bitów, Chandhok nie ujawnił jednak kiedy takie procesory ujrzą światło dzienne.
Czy popyt na takie laptopy będzie przekonamy się najwyraźniej w przyszłości. Tymczasem Qualcomm musi radzić sobie jeszcze na kilku innych frontach, w tym prowadząc ciągłą wojnę z innymi producentami procesorów ARM na tablety oparte o Windows 8.
 

Źródło: pcworld