Pierwszy chiński automatyczny pojazd transportowy dotarł do stacji kosmicznej

W sobotę 22 kwietnia pierwszy chiński automatyczny kosmiczny pojazd transportowy pomyślnie zadokował do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2. Tianzhou-1, bo tak brzmi nazwa misji, to pierwsza taka misja z udziałem stacji. Jest ona częścią planu, w ramach którego Chiny pragną utrwalić swoją obecność na orbicie Ziemi.
To udane dokowanie jest kamieniem milowym dla kraju – była to pierwsza misja pojazdu klasy Tianzhou, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Chang Zheng 7. Start miał miejsce w czwartek, z Centrum Startowego Satelitów Wenchang, znajdującego się na wyspie Hainan w południowych Chinach. Ten statek kosmiczny jest najcięższym pojazdem, jaki został wyprowadzony na orbitę przez to państwo. Podobno na jego pokładzie możne znaleźć się do sześciu ton materiałów eksploatacyjnych i do dwóch ton paliwa.
Misja Tianzhou 1 ma potrwać około dwa miesiące. W tym czasie pojazd zadokuje do stacji Tiangong 2 trzy razy i uzupełni zbiorniki paliwowe modułu, znajdując się około 380 kilometrów nad Ziemią. Po jej zakończeniu statek będzie swobodnie krążył wokół planety przez około 3 miesiące, zanim ponownie wejdzie w jej atmosferę.
Stacja Tiangong 2 została zbudowana w celu testowania systemów oraz procesów związanych z przebywaniem w kosmosie oraz prowadzenia eksperymentów medycznych czy technicznych. Testy te mają ogromne znaczenie, ponieważ wkrótce Chiny chcą umieścić na orbicie znacznie większą stację. Pierwsze moduły następcy Tiangong 2 mają zostać wystrzelone w kosmos już w przyszłym roku.

Źródło: Spaceflight Now