Pierwsze europejskie centrum danych Facebooka już jest!

Mówiąc wprost – nowym centrum danych przede wszystkim powinni być zachwyceni ekolodzy. Obiekt o powierzchni około 2,69 ha wykorzystuje bowiem energię z pobliskiej elektrowni wodnej, cechując się przy tym bardzo wysokim wskaźnikiem efektywności energetycznej. W sposób naturalny chłodzone są również serwery (chociaż nie przez cały rok).

Przy projektowaniu kompleksu, odpowiedzialny za niego zespół ludzi wykazał się sporą pomysłowością. Luleå leży bowiem w pobliżu koła polarnego, więc przez większą część roku do chłodzenia serwerów posłuży zimne, polarne powietrze. Produkowane przez urządzenia ciepło pomoże zaś w ogrzewaniu biur. Sprytnie i ekologicznie.

Facebook mocno ograniczył również liczbę zapasowych generatorów w nowym obiekcie. Według udostępnionych w Sieci informacji, jest ich aż trzy razy mniej niż w innych centrach danych o podobnej wielkości.

Nowa inwestycja firmy to bez wątpienia jeden z zarazem ciekawszych projektów, na których realizację zdecydował się ostatnio Facebook. Warto także wspomnieć, że jest to również pierwsze centrum danych należącego do Marka Zuckerberga portalu na terenie Europy.

Źródło: Endgaget, Komputer Świat,