Ogromne zmiany w Google. Oto Alphabet

W swoim oświadczeniu opublikowanym na Blogu Google, Larry Page opisuje ogromne zmiany w strukturze firmy, które mają niedługo nadejść. Page wraz z Sergeyem Brinem postanowili założyć nowa spółkę Alphabet, która będzie łączyła i sprawowała władzę nad Google i paroma innymi firmami należącymi do Google. W grupie Alphabet struktura władz będzie wyglądała dokładnie tak, jak wcześniej miało to miejsce w Google – Page obejmie stanowisko CEO, a Brin będzie pełnił rolę dyrektora (President).

Alphabet otrzyma bardzo ciekawy adres internetowy (http://abc.xyz), choć do takich sztuczek założyciele Google już dawno nas przyzwyczaili. Głównym powodem, który stoi za założeniem nowej firmy jest chęć pewnego uporządkowania zadań, którymi będą zajmować się odpowiednie firmy. I tak największa z nich – Google, będzie nadal firmą powiązaną z ogólno pojętą informatyką, odpowiedzialną za projekty takie jak wyszukiwarka, Android, ale także samodzielnie jeżdżące samochody. Firma Life Sciences, która była dotąd częścią Google X labs, będzie zajmowała się zagadnieniami związanymi z opracowywaniem soczewek, a firma Calico będzie ciągle skupiona wokół badań związanych z długowiecznością. Pod skrzydłami Alpahbet znajdzie się także X lab, które zajmuje się nowymi urządzeniami i rozwiązaniami, takimi jak dostawa towarów z wykorzystaniem dronów, czyli projektem Google Wing.

Spore zmiany mają zajść także w strukturze samej, wydzielonej spółki Google. Page i Brin jako następcę na stanowisku CEO ustanowili Sundara Pichai, który dotąd zajmował stanowisko dyrektora ds. produktów internetowych. Pichai pochodzi z Indii i ma obecnie 43 lata. Karierę w Google rozpoczął w 2004 roku i od tego czasu bardzo szybko awansował na kolejne stanowiska. Na stanowisku CEO w YouTube pozostanie nadal Susan Wojcicki.Sundar Pichai – nowy CEO Google fot.Maurizio Pesce/ CC BY 2.0

Nowości w Google mają wymiar głownie biznesowy, ponieważ zmian, które zostały wczoraj  ogłoszone nie odczują użytkownicy. Alphabet Inc. zastąpi na giełdzie Google Inc., a wszystkie udziały w spółce Google zostaną przemianowane na taką samą ilość udziałów firmy Alphabet. Wszystkie znane marki, takie jak Google, YouTube czy Android nadal pozostaną bez zmian, a nazwa Alphabet będzie używana tylko w sprawach biznesowych. Możemy spodziewać się, że niedługo powstaną kolejne firmy działające w grupie Alphabet. Być może niektóre działy Google, takie jak Android, zostaną wydzielone ze spółki, ze względu na to, jak bardzo rozrosła się największa wyszukiwarkowa firma na świecie. Z pewnością najbliższe miesiące przyniosą kolejne wielkie zmiany. Z uwagą będziemy się im przyglądać i na bieżąco o nich informować.

Źródło:Blog Google