Odkryto gwiazdę karłowatą, która posiada składniki niezbędne do powstania życia
Naukowcy, którzy poszukują życia poza naszą planetą bardzo często zadają sobie ważne, ale proste pytanie: jak powszechne we Wszechświecie są składniki potrzebne do powstania życiodajnej planety? Cóż, takie substancje mogą występować częściej i w większych ilościach, niż nam się może wydawać.
Astronomowie odkryli, że biały karzeł znajdujący się w gwiazdozbiorze Wolarza, 200 lat świetlnych z dala od Ziemi – WD 1425+540, posiada atmosferę bogatą w węgiel oraz azot, a także tlen i wodór czyli elementy składowe wody – substancje niezbędne do powstania życia w formie, jaką znamy. Badacze wierzą, że gwiazda pozyskała te składniki, gdy pochłonęła niewielką skalistą planetę, która znalazła się zbyt blisko niej.To odkrycie sugeruje, że skaliste planety takie jak Ziemia nie musiały i nie muszą zawierać związków potrzebnych do powstania organizmów żywych od momentu swoich narodzin. Każdy obiekt może je pozyskać później, na drodze kosmicznego zderzenia z innym ciałem, który takie substancje zawiera.
Co ważniejsze, planeta, która została pochłonięta przez WD 1425+540 najprawdopodobniej przypominała jeden z obiektów znajdujących się w pasie Kuipera – zewnętrznym obszarze Układu Słonecznego, w którym krąży mnóstwo komet oraz planetoid, nie wspominając o planetach karłowatych. To wspiera teorię, że środowiska przypominające pas Kuipera mogą występować w innych układach gwiezdnych, a także, że wypadki takie jak zderzenie WD1425+540 z planetą mogą mieć miejsce częściej niż myśleliśmy. To budzi nadzieję, że być może kiedyś uda nam się odnaleźć życie poza Ziemią.
Źródło: EurekAlert