Odkryto gwiazdę karłowatą, która posiada składniki niezbędne do powstania życia

Naukowcy, którzy poszukują życia poza naszą planetą bardzo często zadają sobie ważne, ale proste pytanie: jak powszechne we Wszechświecie są składniki potrzebne do powstania życiodajnej planety? Cóż, takie substancje mogą występować częściej i w większych ilościach, niż nam się może wydawać.
Astronomowie odkryli, że biały karzeł znajdujący się w gwiazdozbiorze Wolarza, 200 lat świetlnych z dala od Ziemi – WD 1425+540, posiada atmosferę bogatą w węgiel oraz azot, a także tlen i wodór czyli elementy składowe wody – substancje niezbędne do powstania życia w formie, jaką znamy. Badacze wierzą, że gwiazda pozyskała te składniki, gdy pochłonęła niewielką skalistą planetę, która znalazła się zbyt blisko niej.Biały karzełTo odkrycie sugeruje, że skaliste planety takie jak Ziemia nie musiały i nie muszą zawierać związków potrzebnych do powstania organizmów żywych od momentu swoich narodzin. Każdy obiekt może je pozyskać później, na drodze kosmicznego zderzenia z innym ciałem, który takie substancje zawiera.
Co ważniejsze, planeta, która została pochłonięta przez WD 1425+540 najprawdopodobniej przypominała jeden z obiektów znajdujących się w pasie Kuipera – zewnętrznym obszarze Układu Słonecznego, w którym krąży mnóstwo komet oraz planetoid, nie wspominając o planetach karłowatych. To wspiera teorię, że środowiska przypominające pas Kuipera mogą występować w innych układach gwiezdnych, a także, że wypadki takie jak zderzenie WD1425+540 z planetą mogą mieć miejsce częściej niż myśleliśmy. To budzi nadzieję, że być może kiedyś uda nam się odnaleźć życie poza Ziemią.

Źródło: EurekAlert