Nowe urządzenie z MIT potrafi zdalnie określić nastrój człowieka

Badacze z laboratorium CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Lab)Instytutu Technologicznego w Massachusetts opracowali urządzenie, które potrafi określić nastrój danej osoby, wykorzystując bezprzewodowe sygnały. EQ-Radio, bo tak się nazywa, może identyfikować emocje takie jak złość, smutek czy radość, i nie tylko.
Urządzenie odbija sygnały od ciała danej osoby i analizuje zebrane dane, by określić, w jaki sposób oddycha i w jaki sposób bije jej serce. Wszystko to jest przekazywane algorytmowi nauczania maszynowego, który na podstawie takich informacji potrafi rozpoznawać emocje.
Interesujące w tej technice jest to, że nie wymaga od użytkownika noszenia jakiegokolwiek urządzenia kontrolnego czy czujnika. Co więcej, jak twierdzą badacze, dokładność urządzenia jest wyższa niż w przypadku najlepszych systemów opartych na aparatach elektrokardiograficznych.
EQ-Radio może mieć wiele praktycznych zastosowań. Na przykład, filmowcy mogą wykorzystywać to urządzenie, by sprawniej oceniać emocje osób oglądających film. Poza tym, EQ-Radio może być używane do tworzenia inteligentnych środowisk, w których temperatura, grająca muzyka i oświetlenie byłoby dopasowane do nastroju domownika.

Źródło:MIT