Naukowcy wydrukowali w 3D „żywe” naczynia krwionośne

Amerykańscy naukowcy wykorzystali technologię druku 3D do stworzenia naczyń krwionośnych, które wyglądają i co ważniejsze – funkcjonują tak, jak prawdziwe. Jak zdołali tego dokonać?
Podczas eksperymentów w Lawrence Livermore National Labs wykorzystano biodrukarkę 3D, która różni się od konwencjonalnych drukarek 3D zużywanym materiałem. Za jej pomocą naukowcy wydrukowali bloczek z tak zwanego „bio-tuszu” składającego się z żelatyny oraz żywych komórek. Wewnątrz bloczku umieszczono rurki wydrukowane z komórek oraz jak twierdzą badacze „innych biomateriałów”.

Stworzone w ten sposób środowisko pozwoliło na samodzielne rozwinięcie się drobnych naczyń włosowatych, które połączyły wydrukowane wcześniej rurki. Powstałe struktury mogą dostarczać składniki odżywcze do komórek, dzięki czemu funkcjonują tak, jak w żywym organizmie.
Niestety, naczynia krwionośne stworzone przez naukowców wciąż nie nadają się do wykonywania przeszczepów. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się narzędziem wykorzystywanym podczas badań toksykologicznych, a także medycznych. Zastosowanie to zmniejszyłoby zależność naukowców od zwierząt laboratoryjnych.
Przełom z Lawrence Livermore National Labs z pewnością zbliża nas do pierwszych drukowanych w 3D żywych narządów, jednak stworzenie tak zaawansowanej technologii wciąż wymaga ogromnej ilości pracy. Na szczęście, naukowcy nie poprzestają na naczyniach włosowatych oraz żyłach i już zaplanowali swój następny krok, jakim jest odtworzenie zorganizowanej struktury tych naczyń.

Źródło: Lawrence Livermore National Laboratory