NASA zbuduje i przetestuje pierwszy modem, który będzie przesyłał dane laserowo

Skoro chipy fotoniczne są już rzeczywistością, teraz czeka je ostateczna próba – w przestrzeni kosmicznej. NASA opracowuje zintegrowany modem fotoniczny, który zostanie wykorzystany do przetestowania komunikacji laserowej o wysokiej prędkości między Ziemią a statkami kosmicznymi, które znajdują się na orbicie geosynchronicznej lub niskiej orbicie okołoziemskiej.
Koncepcja komunikacji laserowej została przetestowana po raz pierwszy w 2013 roku, za pomocą sondy LADEE. Wtedy właśnie zanotowano rekordowe prędkości pobierania i wysyłania danych, które wynosiły odpowiednio 622 i 20 megabity na sekundę.
Urządzenie, które zostanie przetestowane w 2020 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie częścią projektu o nazwie Laser Communications Relay Demonstration (LCDR), który rozpocznie się w 2019 roku i stanie się podstawą dla nowego systemu komunikacji. Jak twierdzi NASA, system laserowy umożliwi przeprowadzanie transmisji 10 do 100 razy szybciej w stosunku do prędkości osiąganych dzisiaj.
ModemModem o nazwie ILLUMA (Integrated LCRD LEO User Modem and Amplifier) będzie malutkim urządzeniem o wielkości telefonu komórkowego, dzięki mikroprocesorowi, w którym zostanie zawarty szereg funkcji. Oznacza to, że modem będzie kilka razy mniejszy niż odbiorniki wykorzystywane dzisiaj.
Nowa technologia zapewni korzyści nie tylko dla NASA, umożliwiając szybszą transmisję danych między satelitami a stacjami naziemnymi, ale może znaleźć zastosowanie także w medycynie czy informatyce. Co więcej, takie urządzenia będzie można masowo drukować metodą fotolitograficzną, a co za tym idzie – ich produkcja nie powinna być droga.

Źródło:NASA