KRRiT – nowe informacje o opłacie audiowizualnej

Likwidacja abonamentu RTV i wprowadzenie w jego miejsce powszechnej opłaty audiowizualnej zbliża się wielkimi krokami. Pomysł nie od dziś budzi spore kontrowersje, a najnowsze informacje od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tylko je pogłębiają. Nowa opłata za korzystanie z mediów publicznych przede wszystkim nie ma być uzależniona od ilości posiadanych urządzeń, a przepisy obejmą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców.

Jak to wygląda w praktyce? Płacić będą musiały wszystkie firmy, włącznie z tymi które nie zdecydowały się na zakup nawet jednego odbiornika. Wysokość opłaty uzależniona zaś będzie od ilości zatrudnianych osób. Takie rozwiązanie może być korzystne dla np. posiadaczy hoteli, jednak ciężko nie zauważyć, że pozostałe przedsiębiorstwa na tym stracą.

Niestety, dokładna wysokość opłaty nie jest na dzień dzisiejszy znana. Według szefa KRRiT przykładowo 50-cio osobowa instytucja będzie musiała płacić około kilkaset złotych miesięcznie. Dokładna wysokość stawki ma jeszcze zostać ustalona przez Ministerstwo Kultury, a następnie zatwierdzona przez Sejm i Senat.

Nietrudno domyślić się, że pomysł KRRiT raczej nie spotka się z ogólną aprobatą. Najbardziej kontrowersyjne jest to, że ogromna część firm będzie musiała po prostu płacić za nic. Na dzień dzisiejszy w Polsce jest około 2,7 mln przedsiębiorstw, z czego w przybliżeniu 200 tysięcy opłaca abonament. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, będą musiały robić to wszystkie. Zdaniem analityków tylko od samych firm prywatnych media otrzymają wtedy nawet 523 mln złotych rocznie.