Jolla – pierwszy smartfon z Sailfish OS już w sprzedaży

Nowa platforma nie do końca powinna być jednak kojarzona z czymś zupełnie nieznanym. Sailfish OS jest w końcu, co być może część z Was kojarzy, swego rodzaju powrotem do „uśmierconego” przez Nokię systemu MeeGo. Część twórców zaangażowanych w tworzenie tego ostatniego, po decyzji giganta postanowiło utworzyć własną markę i w dalszym ciągu rozwijać platformę. Tak właśnie powstaje Sailfish OS, a pierwszym urządzeniem pracującym pod jego kontrolą jest Jolla.

Słuchawka została wyposażona w 4,5-calowy ekran (960 x 540). Sercem smartfona jest dwurdzeniowy procesor firmy Qualcomm. Jolla posiada 16 GB pamięci wewnętrznej, a przestrzeń tą można będzie rozszyć drogą kart microSD. Telefon nie posiada żadnych fizycznych przycisków pod ekranem, co stanowi swego rodzaju wyróżnik na tle pozostałych, pracujących w oparciu o konkurencyjne systemy.

Urządzenie oferuje łączność z siecią 4G, jak również wyposażono je w 8-megapikselowy aparat i kamerę przednią. Jolla posiada dość nietypowy, aczkolwiek bardzo ciekawy element, o nazwie „Druga Połowa”. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się po prostu możliwość wymiany tylnego panelu obudowy – w sprzedaży dostępne będą jego różne wersje kolorystyczne. Co ciekawe, dany kolor „pleców” smartfona powodować będzie automatyczną zmianę kolorystyki interfejsu.

Cena w Finlandii wynosi 399 euro. Jolla na pozostałe rynki ma trafić niebawem. Czy jednak zyskał on Wasze zainteresowanie?

źródło: jolla