Irańscy użytkownicy Facebooka pójdą do więzienia nawet na 21 lat

Jak donoszą zachodnie serwisy, ośmioro irańskich użytkowników Facebooka zostało właśnie skazanych na kary więzienia. Bardzo surowe, bo w najcięższy wyrok mówi nawet o 21 latach pozbawienia wolności. Internauci zostali oskarżeni o „działanie na szkodę bezpieczeństwa wewnętrznego, szerzenie propagandy przeciwko władzom, zniewagę wartości religijnych i obelgi pod adresem rządzących”.

Dane skazanych nie zostały ujawnione, jednak do końca roku mogą oni wnieść odwołanie od wyroku. Miejscowa opozycja twierdzi, że podobne sytuacje miału już miejsce wcześniej. Za działanie przeciwko władzy na Facebooku jakiś czas temu dla grupy internautów zasądzono bowiem kary od 7 do 20 lat pozbawienia wolności.

Korzystanie z portali społecznościowych jest w Iranie surowo zabronione. Sytuację niezbyt poprawiła nawet zeszłoroczna zmiana prezydenta, który wyrażał nadzieję na większą wolność w kwestiach kulturowych i społecznych. Duża znaczenie może mieć tu fakt, że miejscowa władza sądownicza wciąż znajduje się w rękach konserwatystów.