Facebook trzymał kilkaset milionów haseł bez zabezpieczeń

Jeśli ktokolwiek wierzy, że Facebook dba o bezpieczeństwo danych użytkownika, to dziś będzie poważnie zawiedziony. Przedstawiciele największego na świecie serwisu społecznościowego przyznali z rozbrajającą szczerością, że hasła „niektórych” użytkowników przechowywane były w formie „plain text”, czyli zupełnie niezakodowanego tekstu.
„Niektórych użytkowników” w terminologii Facebooka oznacza ok. 600 milionów haseł.
Facebook zapewnia, że hasła były widoczne jedynie dla pracowników Facebooka (czyli 20 000 osób) i „nie były dostępne dla kogokolwiek spoza grona pracowników”. Czy ktokolwiek czuje się pocieszony takim zapewnieniem? Administracja serwisu potwierdziła, że „usterka” została już usunięta.
Serwis społecznościowy wysyłał będzie informacje do wszystkich użytkowników, których hasła nie były w żaden sposób zakodowane. Baza danych opiewa na wpisy z lat 2012 – 2019. Według podanych informacji, chodzi o kilkaset milionów haseł użytkowników Facebooka Lite, dziesiątek milionów użytkowników Facebooka i dziesiątek tysięcy użytkowników Instagrama.
Ciekawi jesteśmy, czy za swoją niefrasobliwość Facebook zostanie jakkolwiek ukarany, ale pytanie to wydaje się raczej retorycznym.