Dzięki trójwymiarowemu modelowi mózgu wiemy, w jaki sposób powstają jego fałdy

Zespół naukowców z Harvardu odkrył, w jaki sposób formują się fałdy w ludzkim mózgu. Do tej pory wiedziano jedynie dlaczego one powstają, a nie jak powstają. Przedstawiano na ten temat kilka hipotez, ale nigdy wcześniej żadna nie została bezpośrednio wykorzystana podczas testów. Okazało się, że coraz większy uścisk kory mózgowej prowadzi do mechanicznej niestabilności, a ta z kolei do formacji fałd.
Na podstawie obrazów otrzymanych w wyniku rezonansu magnetycznego, naukowcy stworzyli trójwymiarowy, gładki żelowy model sprawnego mózgu płodu. Następnie całość pokryli warstwą elastomerowego żelu naśladującego korę mózgową i zanurzyli ją w rozpuszczalniku, który doprowadził do pęcznienia zewnętrznych warstw. W ciągu kilku minut, z powodu ściśnięcia, powstały fałdy, które kształtem i rozmiarem przypominały te znajdujące się w rzeczywistym mózgu.

Badacze twierdzą, że podobieństwo między modelem a rzeczywistym mózgiem leży w ich kształcie – odpowiednia geometra mózgu powoduje, że fałdy układają się w takim, a nie innym kierunku.
Inne badania w tej dziedzinie wykazały, że różnice w rozmiarach kory mózgowej i tkanki miękkiej znajdującej się pod nią mogą wyjaśniać, dlaczego wzory fałdowania wyglądają inaczej u poszczególnych organizmów.
Według naukowców, zrozumienie mechanizmu powstawania fałd mózgowych może pomóc w poszerzeniu wiedzy na temat zaburzeń związanych z ośrodkowym układem nerwowym.
Mózg - model 3D

Źródło:Uniwersytet Harvarda