CES 2013: 56-calowy prototyp telewizora OLED 4K

Telewizory pracujące z rozdzielczością HD Ready (1366 x 768 pikseli) oraz Full HD (1920 x 1080 pikseli) stają się coraz popularniejszymi bywalcami polskich gospodarstw domowych. Wprawdzie jeszcze w wielu domostwach znajdują się stare telewizory kineskopowe, ale jeśli obecny trend do obniżania cen telewizorów utrzyma się przez dłuższy czas, to na przestrzeni kilku lat sytuacja zmieni się diametralnie. O ile wyświetlacze LCD i plazmowe stały się względnie powszechne, to telewizory OLED o wysokiej rozdzielczości i dużej przekątnej ekranu są wciąż czymś niespotykanym.

Na odbywających się właśnie targach CES 2013 firma Sony zaprezentowała i zapowiedziała produkty z linii 4K (a więc pracujący z zapierającą dech w piersiach rozdzielczością 4096 × 2160 pikseli), będące telewizorami o przekątnych ekranu 55 i 65 cali. Seria urządzeń oznaczona numerem X9000A trafi to sprzedaży na wiosnę. Co ciekawe producent zapowiada drastyczną obniżkę cen, które do tej pory skutecznie odstraszały nawet konsumentów, wyposażonych w bardzo zasobne portfele.Zdjęcie: pcworld

Zwiedzający targi mogli na własne oczy przekazać się jaki obraz wyświetla ultracienki telewizor o przekątnej 56-cali. Pomimo tego, że jest to tylko prototyp, to głosy redaktorów i gości na targach były jednomyślne: jesteśmy u progu rewolucji.
Wśród prezentowanych urządzeń znalazły się także kamery konsumenckie (profesjonalne istnieją od dawna), rejestrujące obraz w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli. Na targach CES 2013 Sony chwaliło sie także płytami Blu-Ray, na które nagrano filmy w standardzie 4K. Biblioteka owych filmów wciąż rośnie. Wśród hitów znajdują się już między innymi nowy Spiderman, Pamięć Absolutna oraz Karate Kid.

Źródło: pcworld, hdtvpolska, Sony