Blue Origin chce przeprowadzić pierwszy turystyczny lot kosmiczny w 2017 roku

Blue Origin – prywatna firma założona przez Jeffa Bezosa, twórcę serwisu Amazon, pragnie zabrać w przestrzeń kosmiczną swoich pierwszych pasażerów, którzy zapłacą za lot, jeszcze przed 2018 rokiem. Jak Bezos powiedział dziennikarzom, którzy odwiedzili siedzibę przedsiębiorstwa w stanie Waszyngton, podczas pojedynczego lotu w podróż będzie można zabrać grupę sześciu turystów, którzy być może już w ciągu najbliższych dwóch lat doświadczą stanu nieważkości, zależnie od tego, jakie będą wyniki testów, które odbędą się w międzyczasie.
Niemniej jednak, Ci którzy są wystarczająco bogaci, by mogli wybrać się w taką podróż, nie będą pierwszymi ludźmi, których w kosmos zabierze rakieta Jeffa Bezosa – zgodnie z raportem serwisu The Guardian, testy, w które zaangażowani będą piloci, rozpoczną się w 2017 roku.
Pierwsze próby będą natomiast dotyczyć nowego silnika Blue Origin, czyli BE-4 i odbędą się pod koniec tego roku. W międzyczasie firma musi rozpocząć przyjmowanie płatności za loty, ale jak mówi Bezos – już tysiące osób wyraziło chęć przeznaczenia swoich pieniędzy na podróż poza ziemską atmosferę.
Blue OriginJeff Bezos otworzył drzwi do siedziby swojej firmy po raz pierwszy od czasów jej założenia w 2000 roku, ale CEO Amazona powiedział, że ruch ten oznacza początek bardziej otwartego podejścia Blue Origin. – „Nie będziemy obcymi.” – stwierdził w obecności dziennikarzy.
W oczach opinii publicznej, Blue Origin przez długi czas pozostawało w tyle za swoim konkurentem – SpaceX, jednak pod koniec zeszłego roku to firma Jeffa Bezosa dokonała pierwszego pomyślnego lądowania, a następnie ponownego startu tej samej rakiety. SpaceX podejmowało się tej próby kilka razy i do tej pory udało jej się dokonać jedynie pojedynczego lądowania, a rakieta, która za nie odpowiada stała się muzealnym eksponatem.

Źródło:The Guardian