30 lat minęło od premiery Windows 1.0 – emulator pokaże Wam jak działał

Wszystko zaczęło się w latach 70. Mało, kto wtedy słyszał o czymś takim jak mikrokomputery, lecz 2 młodych ludzi postanowiło zrewolucjonizować świat komputerów osobistych.
Bill Gates i Paul Allen w 1975 roku zakładają spółkę o nazwie Microsoft. Rozpoczynają jak każdy, lecz mają wielką wizje: Komputer na każdym biurku i w każdym domu. Wraz z Stevem Balmerem rozpoczynają prace nad oprogramowaniem MS-DOS, które ma swoją premierę w grudniu 1981 roku. System służy do zarządzania komputerem, ale także wypełnia lukę pomiędzy sprzętem a programami. MS-DOS pozwala na łatwiejszą prace z komputerem, dzięki czemu staje się częścią codziennej pracy, co jest pierwszym krokiem do spełnienia wielkich planów założycieli Microsoftu.
System jednak wciąż jest dla wielu osób trudny do zrozumienia, dlatego Bill i Paul zaczynają prace nad lepszym i dużo łatwiejszym systemem operacyjnym, którego nazwa kodowa to Interface Manager.
Windows, bo tak jednak nazwano system, zapowiedziano w 1983 roku, lecz jego opracowanie zajęło Microsoftowi trochę czasu.

20 listopada 1985 roku, dwa lata po pierwszej zapowiedzi Windows 1.0 trafia do sprzedaży. Zamiast uczyć się na pamięć trudnych poleceń i wpisywać ich do linii komend wystarczy poruszać myszką, wskazywać i klikać w „oknach”. System posiadał wbudowane programy, takie jak: notatnik, kalkulator zegar, MS-DOS do zarządzania plikami w systemie, Paint, kalendarz, kartotekę a także grę – REVERSI.
Bill Gates mówi: „Jest to unikatowe oprogramowanie przeznaczone dla poważnych użytkowników komputerów…”.
Windows okazuje się strzałem w dziesiątkę, komunikacja i praca z komputerem stają się dla rzeszy użytkowników dziecinnie proste. A komputery zaczynają trafiać do kolejnych domów i na kolejne biurka…

By zainstalować Windows 1.0 wymagane było: MS-DOS 2.0, dwa napędy dyskietek (DS – Double-Sided) lub dysk twardy (ok. 5MB), co najmniej 256 kB RAM, możliwość pracy w trybie graficznym, myszka i klawiatura.
Może dziś wymagania systemu wydają się żartem wtedy taki sprzęt pozwalał na dogodną prace i był uważany za prawdziwy kombajn.

 
Jeżeli chcesz na chwilę cofnąć się w czasie i spróbować swoich sił w obsłudze pierwszego Windowsa polecam odwiedzić TĘ STRONĘ, na której znajdziecie emulator pierwszych „okienek” zainstalowanych na IBM PC XT (Model 5160).

Źródło: MICROSOFT