10 lat temu zaprezentowano pierwszego smartfona z Androidem. Pamiętacie?

Dacie wiarę, że to już 10 lat? Tyle właśnie czasu minęło od premiery pierwszego smartfona z systemem operacyjnym Android 1.0 – HTC Dream, zwanego także jako T-Mobile G1. Urządzenie dostępne było w Polsce na wyłączność w sieci Era pod nazwą Era G1 i zadebiutowało później, 23 lutego 2009 roku. Polski język na pokładzie? Zapomnijcie. 🙂 Dziś smartfony to urządzenia, bez których wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania. Jeszcze kilkanaście lat temu korzystaliśmy z prostych telefonów…
Tak wyglądała premiera HTC Dream.

HTC Dream to wspólny projekt HTC, sieci Deutsche Telecom oraz Google. W Polsce urządzenie udostępnione zostało u T-Mobile za cenę wynoszącą ok. 400 złotych w abonamencie za 49 i 79 złotych. Urządzenie łączyło w sobie cechy, które obecnie w zasadzie odeszły w niepamięć: dotykowy ekran wyświetlający 65 tys. kolorów, o przekątnej 3.2-cala i rozdzielczości 320×480 pikseli oraz fizyczną klawiaturę QWERTY, wysuwaną spod ekranu.HTC Dream pierwszy smartfon z AndroidemCo ciekawe, smartfon miał jeszcze nieruchomy element z kilkoma fizycznymi przyciskami do odbierania i kończenia połączeń, przyciskiem Home oraz Wstecz. Pomiędzy przyciskami znajdował się… trackball. Wśród ciekawych rozwiązań był brak wyjścia muzycznego jack, zastąpiony tu złączem HTC ExtUSB, wymagający specjalnej przejściówki. Domyślacie się zapewne, że nie podobało się to wielu osobom? Podobnie wyglądała sprawa m.in. w popularnym telefonie Sony Ericsson K750i.
Aplikacje? Szał! W czasach, gdy furorę robiły apki Java, Google zaproponowało coś zupełnie innego. O wydajność urządzenia dbał 1-rdzeniowy procesor Qualcomm MSM7201A o taktowaniu 528 MHz i 256 MB RAMu. Nie zabrakło aparatu głównego o rozdzielczości 3 Mpix, która jak na tamte czasy nie była o dziwo żadnym cudem techniki.

Debiut rynkowy HTC Dream pokazuje jak dużo czasu zajęły same prace nad systemem. Android rozwijany jest bowiem od 2003 roku. Aż 5 lat zajęło wprowadzenie OSu na pierwszego smartfona.
HTC Dream nie był jednak pierwszym smartfonem – rok wcześniej debiutował przecież… tak, tak, Apple iPhone. Ten nie miał klawiatury QWERTY, z powodu czego przez wielu uznawany był za urządzenie nowocześniejsze. Ewolucja smartfonów faktycznie pokazała, że klawiatura fizyczna jest zbyteczna, a obecnie tęskni za nią niewielki odsetek osób. Warto jednak pamiętać, że pierwszy iPhone nie był dostępny w sprzedaży w Polsce.