Wyzwól z kamerki sportowej pełnię potencjału!

 

 

 

1. Nie musisz inwestować w kamerkę sportową dużych pieniędzy

…bo liczy się przede wszystkim ciekawy pomysł na film! Wasze nagrania nie muszą być kinowej jakości, żeby cieszyć oko widza, serio.

2. Najpierw pomyśl co i jak chcesz nagrać

Dobrze jest mieć w głowie gotowy scenariusz nagrania, choćby ramowy. Pozwoli to wcześniej zadbać o zarejestrowanie konkretnych ujęć. Wyeliminowanie efektu przypadkowości na nagraniach może sprawić, że film będzie ciekawszy! Być może będziecie chcieli dodatkowo pod swój materiał podłożyć ciekawą ścieżkę dźwiękową?3. Dostosuj rozdzielczość i płynność animacji nagrania

Chcesz, aby nagranie było bogate w szczegóły? Postaw na kamerkę sportową, nagrywającą obraz w rozdzielczości 1080p, 2,7K lub nawet 4K. Nie zapomnij, że wideo powinno cechować się płynnością co najmniej 25 klatek na sekundę. Obecnie nawet niedrogie kamerki, takie jak nowa Xiaomi Yi, czy też Forever SC-400, są w stanie rejestrować obraz w takiej właśnie jakości.

Chcesz korzystać w swoim klipie z ujęć w zwolnionym tempie? Powinieneś ustawić w kamerce nagrywanie w 60 lub 120 klatkach na sekundę. Płynność rzędu 120 lub nawet 240 klatek na sekundę dostępna jest przy rozdzielczości 720p. Wideo w 60 kl./s. zarejestrujecie także w rozdzielczości 1080p.

4. Różnicuj ujęcia i perspektywę

Możecie zrobić efektowny film w zasadzie z każdego waszego wypadu. Wystarczy że dodacie trochę kolorytu poprzez różnicowanie ujęć i perspektyw – mocne zbliżenie, rzut z góry, później z dołu, z „perspektywy żaby”, statyczny plan ogólny czy też ujęcie wykonane z pomocą selfie sticka to zaledwie kilka z bogatej palety pomysłów. Do tego nie trzeba nawet akcesoriów montażowych. Co jednak w sytuacji, gdy jedziecie rowerem, motocyklem, samochodem lub na nartach, a kamerę zamocować gdzieś trzeba? Z pomocą przychodzą akcesoria montażowe.Producenci dołączają coraz więcej przydatnych gadżetów, nawet w niedrogich zestawach startowych. W pudełku z kosztującą w Polsce  399 złotych kamerą Forever SC-400 4K znajdują się: wodoszczelna obudowa (do 30 metrów głębokości), przejściówka ze standardu GoPro (z którego korzysta kamera) na gwint 1/4″, mocowanie na rower, klipsy, mocowanie na kask, mocowania do powierzchni płaskich oraz taśmy zaciskowe.

Dzięki mnogości dostępnych akcesoriów montażowych, kamerkę możemy przypiąć na kierownicy lub sztycy roweru, a chwilę później przepiąć ją np. na kask, aby uzyskać obraz z perspektywy pierwszej osoby. Szeroki kąt obiektywu pozwoli kamerze zarejestrować dokładnie to, co widzimy podczas podróży, a często nawet jeszcze więcej!

5. Korzystaj z Wi-Fi w kamerze

Obecność łączność Wi-Fi jest bardzo przydatna, pomimo że jej włączenie wpływa na długość czasu pracy urządzenia na baterii. Obsługa kamerki sportowej za pośrednictwem Wi-Fi jest wygodna, a czasem to wręcz jedyny sposób na operowanie jego funkcjami! Za pomocą aplikacji dostępnej na smartfona można z łatwością obsługiwać urządzenie pozostające poza zasięgiem dłoni, na przykład na zewnątrz samochodu.6. Miej przy sobie zapasową kartę micro SD i baterię. Zawsze.

Wielu amatorów kręcenia filmów znalazło się już kiedyś w sytuacji, w której zabrali swoją kamerkę w plener, a na miejscu okazało się, że bateria jest niemal całkowicie rozładowania. Dlatego też warto zawsze mieć przy sobie naładowaną baterię zapasową, która uratuje nas także podczas nagrywania długich materiałów. W testowanym Forever SC-400 bateria wystarcza na 1,5 godziny nagrań, co jest obecnie normą wśród wielu producentów.Nagrania w rozdzielczości 4K, 2,7K, a nawet 1080p w 60 klatkach na sekundę potrafią błyskawicznie zapełnić po brzegi karty pamięci. Warto nosić ze sobą zapasową kartę micro SD, na wypadek gdyby zabrakło miejsca na pierwszej karcie. Nie chcielibyście chyba dowiedzieć się w połowie wycieczki, że nie jesteście w stanie nagrać już ani minuty ciekawego materiału?

7. Nagrywaj dużo. Bardzo dużo!

Pamiętaj: dużo, znaczy lepiej. Nie żyjemy w czasach, w których film nagrywa się na drogocenne taśmy. Większa ilość zarejestrowanego materiału oznacza potencjalnie większą liczbę ciekawych ujęć i szersze możliwości w procesie edycji.Skorzystanie z naszych porad pozwoli Wam błyskawicznie rozwinąć się w roli operatora kamerki sportowej. Różnice w rejestrowanych nagraniach i jakości serwowanego widzom materiału będą zauważalne nawet przez zupełnych laików sztuki filmowej. Wspomnienia w formie cyfrowej warto utrwalać w taki sposób, aby po latach znów móc do nich wrócić i z przyjemnością na nowo przeżywać pełnię emocji, która towarzyszyła nam podczas nagrywania filmów.

 
 

Tekst powstał we współpracy z firmą Forever