TOP 11: Najlepsze filmowe dzieciaki – najlepsze role dziecięce w filmach

11. Wojciech Klata („Dekalog I”)Wojciech Klata ("Dekalog I")

Zestawienie otwiera nieoczywisty wybór z klasyki polskiej kinematografii, czyli pierwszej części „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Filmowy Paweł jest bardzo inteligentnym, zadającym ważne pytania, grzecznym i posłusznym chłopcem. Choć historia przedstawiona w filmie nie jest dla niego łaskawa, to mimo tego chłopiec imponuje swoją kreacją aktorską. Poradził sobie nawet w słynnym zaimprowizowanym przez Maję Komorowską fragmencie, kiedy odgrywana przez nią bohaterka odpowiada na trudne pytania dotyczące Boga. Jeśli nie pamiętacie małego Pawełka, to znaczy, że koniecznie musicie powtórzyć nie tylko pierwszą część, ale dla przypomnienia nawet cały „Dekalog”.


10. Salvatore Cascio („Cinema Paradiso”)Salvatore Cascio ("Cinema Paradiso")

Na kolejne miejsce zasłużył sobie główny bohater z filmu Giuseppe Tornatore, a dokładniej jego najmłodsza odsłona. Choć Totó ma w tym filmie trzy wcielenia, to właśnie ta najbardziej utrwaliła się we wspomnieniach „Cinema Paradiso”. Salvatore Cascio został wybrany przez reżysera do odegrania tej roli spośród 300 innych dzieciaków. Spójrzcie tylko na portret tego małego chłopca, który zaraża energią, uśmiechem i podąża za swoją wielką pasją – kinem. Tak pozytywnemu bohaterowi po prostu nie można się oprzeć!


9. Giorgio Cantarini („Życie jest piękne”)Giorgio Cantarini ("Życie jest piękne")

Swoje miejsce w zestawieniu ma również bohater z filmu Roberto Benigniego. Tym razem jest to Giosué, młody chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na okres trwania drugiej wojny światowej. Ojciec za pomocą humoru i różnych zabaw przekształca wszechobecne podczas wojny zło w dziecinną zabawę. Młody bohater pozostaje nieświadomy wydarzeń wokół, a jego niewinność i urok są tak autentyczne, że nie można go nie polubić.


8. Harvey Stephens („Omen”)Harvey Stephens ("Omen")

Nadszedł czas, aby zostawić na chwilę urokliwe istoty i pokazać, że dzieciaki też potrafią dać popalić. Spójrzcie tylko na tego chłopca! Już bardzo blada cera, przerażające, zielone oczy i ściągnięte usta zdradzają, że mamy do czynienia z nieco mniej posłusznym dzieckiem. I to nie byle jakim dzieckiem, bo samym… dzieckiem szatana. Krążyły plotki, że ze względu na zbyt młody wiek Harvey’a Stephensa, reżyser stosował na planie różne prowokacje, które miały na celu wywołanie u niego odpowiednich reakcji. Po raz kolejny autentyzm okazał się strzałem w dziesiątkę, bo młody Harvey Stephens, pomimo kilkudziesięciu lat od premiery wciąż potrafi nieźle przerazić…


7. Linda Blair („Egzorcysta”)Linda Blair ("Egzorcysta")

Skoro otworzyliśmy już puszkę Pandory, to do duetu dla Harveya Stephensa idealnie wpasowuje się Linda Blair. Jest to pierwsza dziewczynka w rankingu, której daleko do zachowania godnego młodej damy. Młoda Regan przeklina, obraca głową o 360 stopni i wykorzystuje krucyfiksy do niecnych zabaw. Podobno podczas pierwszej sceny egzorcyzmu jej niechlubny sposób mówienia tak zaniepokoił Maxa von Sydowa, że zapomniał swojej kwestii. Dziewczynka ze względu na prześladowania ze strony środowisk religijnych otrzymała od Warner Brosa trwającą sześć miesięcy ochronę. Zdaje się, że w całym tym filmowym zamieszaniu to jednak ta ostatnia informacja budzi największą grozę.


6. Sue Lyon („Lolita”)Sue Lyon ("Lolita")

Do zestawienia filmowych dzieciaków dołącza kolejna dziewczyna. Ba, tę 14-letnią nimfetkę ciężko nazwać dzieckiem, a raczej młodą kobietą. Ma łagodniejszy charakter niż jej poprzedniczka, ale też nie jest bez winy. Pełna klasy, elegancji i wyrafinowania zdecydowanie pozostaje wzorem filmowej Lolity, którego nie osiągnięto w filmie z 1997 roku. Stanley Kubrick toczył poważne batalie z cenzorami, aby nie zablokowano filmu ze względu na „promowanie pedofilii”. Sama Sue Lyon nie pojawiła się na premierze tego filmu, bo… była za młoda, żeby go obejrzeć. Sprawdźcie sami, czy jest tak obrazoburczy.


5. Natalie Portman („Leon zawodowiec”)Natalie Portman ("Leon zawodowiec")

Poprzednia dwójka wywoływała gęsią skórkę, dlatego pora na zmianę klimatu. Tym razem mamy do czynienia z nieco starszą dziewczynką. Filmowa Matylda pod czujnym okiem Leona przechodzi przyspieszony proces dojrzewania i mimo sprzeciwu swojego wybawiciela, też chciałaby trochę posprzątać. Trzeba przyznać, że Natalie Portman swoim fabularnym debiutem naprawdę mocno kopnęła we wrota światowego kina – zagrała postać wrażliwą, emocjonalną, ale i odważną, dojrzałą. Została wybrana spośród 2000 kandydatek, przebijając m.in. Liv Tyler, która okazała się „za stara” do roli Matyldy.


4. Tami Stronach, Barret Oliver, Noah Hathaway („Niekończąca się opowieść”)Tami Stronach, Barret Oliver, Noah Hathaway ("Niekończąca się opowieść")

Nie mogłam się zdecydować, którego dzieciaka wybrać, więc zebrałam całą ekipę. Waleczny Atreyu, kluczowy w fabule Bastian no i olśniewająca Cesarzowa. Co ciekawe, Tami Stronach podczas castingu była przekonana, że będzie to mała sztuka, a nie casting do najdroższej produkcji filmowej do 1984 roku zrealizowanej w Niemczech. Noah Hathaway natomiast o mały włos nie zagrałby w tym filmie. Wspomniana ekipa przywołuje moc wspomnień dla wszystkich urodzonych w tamtym czasie, niesie ze sobą ważne wartości, a muzyczny motyw przewodni Limahla do dziś pozostaje kultowy.


3. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint („Harry Potter i…”)Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint ("Harry Potter i...")

Ciężko wybrać między dwoma kultowymi ekipami – w końcu każde pokolenie ma swoją  filmową paczkę, dlatego ex aequo z postaciami „Niekończącej się opowieści” stoi trójka przyjaciół z Hogwartu. Osiem filmów, niemal 10 lat na planie serii i rzesza fanów na całym świecie. Wszyscy, którzy nie lubią tych dzieciaków muszą być mugolami. Choć cała trójca już dawno wyrosła i opuściła świat Hogwartu, to i tak postaci Rona, Harry’ego i Hermiony na zawsze pozostaną nieodłączną częścią ich aktorskiej kariery.


2. Macaulay Culkin („Kevin sam w dopiszcie sami„)Macaulay Culkin ("Kevin sam w dopiszcie sami")

Miejsce drugie należy do jednego z najsprytniejszych dzieciaków w historii kina. Młody McCallister radzi sobie sam zarówno w domu, jak i w Nowym Jorku z dwójką niezbyt bystrych rabusiów. Podobno autor scenariusza, John Hughes, rolę Kevina napisał z myślą o Culkinie, a reżyser przesłuchał setkę dzieciaków, żeby udowodnić chłopcu, iż jest to rola specjalnie dla niego. Pamiętacie Kevinów i innych dzieciaków z kolejnych części? Nie są w stanie utrzymać filmu tak, jak Macaulay Culkin, co jest dowodem na to, że jest w tej roli po prostu niezastąpiony. Z tym panem nie żegnamy się jednak na długo, bo na pewno zobaczymy go w programie na wigilijny wieczór na jednej ze stacji telewizyjnych.


1. Haley Joel Osment („A.I. Sztuczna inteligencja”)Haley Joel Osment ("A.I. Sztuczna inteligencja")

Bezapelacyjne miejsce pierwsze. Dobrze dał się poznać u boku Bruce’a Willisa w „Szóstym zmyśle”, gdzie wypowiedział kultową kwestię, ale to rola Davida w nakręconym dwa lata później „A.I.” Stevena Spielberga przyniosła mu największą sławę. Widoczne w szklanych oczach i niewinnej twarzy morze nieodwzajemnionej miłości małego robo-chłopca poruszyło chyba największego twardziela. Dzieciak na medal, który sam zaproponował Spielbergowi, żeby jego postać nie mrugała w celu większej wiarygodności. A dźwiganie 15-kilowego misia przez małego chłopca musiało być nie lada wyzwaniem. Jeśli nie widzieliście, to jak najszybciej nadrabiajcie zaległości i dajcie się oczarować temu niesamowitemu dzieciakowi!