Swift: nowy język programowania od Apple

Przy pomocy języka Swift deweloperzy będą mogli programować treści dedykowane platformom iOS i OS X. Apple opisuje nowy język programowania jako „Objective C bez C” i chwali się tym, że używając Swifta, można stworzyć praktycznie wszystko – od aplikacji społecznościowej po trójwymiarową grę.

Nie oznacza to jednak wcale, że gigant z Cupertino odstawi na półkę język programowania, który używany był przez ponad dwadzieścia lat. Kod napisany w Swifcie jest kompatybilny z kodem zapisanym w językach C i Objective C, zapewne na wypadek, gdyby nowe rozwiązanie się nie sprawdziło.

Ciekawostkę i nie lada gratkę dla programistów stanowi funkcja „playground”, która pozwala sprawdzić wszystko to, co do danej chwili udało się wykonać. Wystarczy zaledwie kilka linijek kodu, co udowodniono w trakcie prezentacji na żywo.

Czy nowy język programowania rzeczywiście pozwoli na łatwiejsze i szybsze tworzenie aplikacji? Przekonamy się na jesieni, kiedy pierwsze programy oparte na Swifcie zawitają na urządzenia, działające pod kontrolą systemów operacyjnych iOS 8 i OS X Yosemite.

Źródło: Engadget