Monitory ASUS ROG Strix XG32VQ oraz XG35VQ zaskakują ceną

Firma ASUS Republic of Gamers wprowadziła do sprzedaży w Polsce nowe urządzenia. To 32-calowy ROG Strix XG32VQ i 35-calowy ASUS ROG Strix XG32VQ, dwa monitory z zakrzywionym ekranem, stworzone z myślą o potrzebach graczy. Oba modele dysponują technologią Adaptive-Sync (FreeSync) dla płynnej rozgrywki bez rwania i zacinania obrazu, a także obsługują oświetlenie ASUS Aura Sync, co pozwala na synchronizację z innymi komponentami i urządzeniami peryferyjnymi kompatybilnymi z Aura. Zaskakujące są ceny urządzeń.
Zarówno ROG Strix XG32VQ, jak i XG35VQ posiadają ekran o zakrzywieniu 1800R. Połączenie takiego zakrzywienia z zakresem kolorów pokrywającym 125% przestrzeni barwnej sRGB sprawić powinno, że monitor ROG Strix XG32VQ zaprezentuje naprawdę dobre jakości obraz. ROG Strix XG35VQ oferuje z kolei obraz o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 3440×1440 pikseli, zapewniający graczom o 35% większą powierzchnię rozgrywki niż na monitorze WQHD.Zintegrowana technologia oświetlenia ASUS Aura Sync upraszcza proces podłączania monitorów ROG Strix XG32VQ i XG35VQ do innych komponentów i urządzeń peryferyjnych obsługujących podświetlenie Aura, a także ułatwia zsynchronizowanie oświetlenia z odtwarzaną muzyką lub efektami dźwiękowymi w trakcie rozgrywki. Synchronizacja jest bardzo prosta i odbywa się poprzez instalację oprogramowania Aura Sync na laptopie lub komputerze typu desktop.
Dodatkowo, funkcja projekcji spersonalizowanego znaku świetlnego umożliwia stworzenie i dostosowanie efektów projekcji świetlnej. Dołączone są trzy osłony z logiem ROG oraz jedna pusta, na której gracze mają możliwość stworzenia swojego własnego wzoru. Niestety, za takie bajery płacimy sporo ekstra…
ROG Strix XG35VQ oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 100 Hz, co wydaje się wartością sensowną, ale wciąż odstającą od monitorów 144 Hz. Do gier z szybką akcją lepiej nada się ekran monitora Strix XG32VQ, oferujący częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz.ROG Strix XG32VQOba modele są wyposażone w technologię Adaptive-Sync (FreeSync), która minimalizuje rwanie obrazu i wahania w ilości wyświetlanych klatek na sekundę, jak również zacinanie obrazu i lagi. Oprócz tego technologia ASUS Extreme Low Motion Blur w monitorze ROG Strix XG35VQ sprawia, że obiekty na ekranie są bardziej ostre.
Ulepszenia specjalnie dla graczy
Monitory ROG Strix XG32VQ i XG35VQ oferują kilka funkcji „ekstra”. Klawisz skrótu GamePlus zapewnia natychmiastowy dostęp do różnych celowników, minutnika ekranowego, licznika klatek animacji wyświetlanych na sekundę, a także funkcji dopasowania położenia ekranu. GameVisual oferuje siedem wstępnie zdefiniowanych trybów wyświetlania w celu zoptymalizowania parametrów obrazu do różnych gatunków gier. Narzędzie DisplayWidget pozwala użytkownikom szybko i łatwo dostroić lub skonfigurować ASUS GameVisual, App Sync, a także filtry światła niebieskiego.
Niestety, ceny urządzeń nie licują z ich parametrami i są stanowczo za wysokie. Monitor ROG Strix XG32VQ jest dostępny w eksluzywnej ofercie w Morele.net w cenie 2699 złotych z myszką gamingową ASUS Cerberus gratis. ROG Strix XG35VQ jest obecnie dostępny wyłącznie w sklepach RTV Euro AGD w cenie 3 899 złotych.
W cenie monitorów ASUSa można kupić monitory G-Sync lub znacznie tańsze monitory 144 Hz z AMD FreeSync. Do parametry/cena, oferowanych przez MSI, daleka droga.