Jaki powinien być smartwatch, który przekona do siebie wielu klientów?

Pomimo tego, że ilość różnego rodzaju nowoczesnych, inteligentnych zegarków na rynku stale rośnie, to wbrew oczekiwaniom popularność tych produktów nie jest duża. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być wysokie ceny, ale bardziej prawdopodobne jest to, że produkty te po prostu nie spełniają oczekiwań klientów. Zastanówmy się więc jak powinien wyglądać smartwatch, na którego swoje pieniądze wydaliby nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Ekran: okrągły czy prostokątny?

Wiele razy próbowano wprowadzać modyfikacje do wyglądu tarczy zegarka, jednak w większości wypadków takie pomysły kończyły się porażką, a klasyczny okrągły kształt wracał na swoje miejsce. Pomimo tego, że w czasie rodzenia się tego segmentu rynku większość smartwatchy było prostokątnych, to producenci powoli skłaniają się w stronę okrągłego ekranu. Po pokonaniu przeszkody jaką był brak okrągłych wyświetlaczy na rynku, zegarki o klasycznym kształcie zaczęły w końcu pojawiać się na rynku. W tym momencie większość producentów posiada w swojej ofercie okrągłego smartwatcha, a jako ostatni dołączył do tej grupy Samsungprezentując przed paroma dniami Gear S2. Jedynie Apple wydaje się na razie nie planować zmiany kształtu swojego Watcha.

Wydaje się, że zegarek o okrągłym kształcie jest dla odbiorcy najlepszym, naturalnym wyborem i właśnie dlatego taki zegarek ma większe szanse na zawładnięcie rynkiem smartwatchów. Dzieje się tak nie tylko z powodu przyzwyczajenia do takiego kształtu, ale choćby dlatego, że kwadratowy czy prostokątny zegarek może znacznie bardziej wystawać poza obrys ręki, co z pewnością wpływa na wygodę używania produktu.Samsung Gear S2

Klasyczny czy nowoczesny?

Pierwsze inteligentne zegarki swoim wyglądem od razu informowały o tym, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Wszystkie z nich wyglądały jak pomniejszone smartfony i były opakowane w nowoczesne, często plastikowe obudowy. Wraz z dalszym dojrzewaniem rynku zaczęły pojawiać się alternatywy w postaci smartwatchy, które były dołączane ze skórzanymi paskami, czy klasycznymi metalowymi kopertami.

Niewątpliwie nie da się zdecydować, czy klasyczny wygląd imitujący konwencjonalny zegarek jest lepszym wyborem od nowoczesnej obudowy, czy też nie. Fakt, że na rynku posiadamy już w tej chwili spory wybór smartwatchy o różnym wyglądzie (a przecież to bardzo młody rynek) napawa ogromnym optymizmem. Obecnie większość czołowych producentów posiada w swojej ofercie zegarki o różnej stylistyce. Jeśli chodzi o wygląd urządzenia, najlepiej sprawę rozwiązało Apple, które stworzyło narzędzie do skomponowania własnego unikalnego smartwatcha. Drogą amerykańskiego producenta podążyła także Motrola, która wraz z premierą drugiej generacji Moto 360 zaprezentowała także ogromną gamę pasków i kopert, spośród których może wybierać klient.Apple Watch

„Smart”, czyli jakie funkcje powinien posiadać zegarek, a jakich nie

Pod względem funkcji, jakie oferują najnowsze smartwatche możemy zobaczyć dość duże dysproporcje, jeśli przyjrzymy się produktom różnych producentów. Większość z nich jest w stanie pracować całkowicie samodzielnie, jednak dopiero po połączeniu ze smartfonem pokazują one pełnię swoich możliwości. Czy tak to powinno wyglądać? I tak, i nie.

Niestety jak dotąd nikt nie przeprowadzał badań dotyczących oczekiwań klientów wobec smartwatchy. Musimy posługiwać się przypuszczeniami. Na pewno klient wydający ponad tysiąc złotych na inteligentny zegarek oczekuje, że będzie on potrafił trochę więcej, niż samo pokazywanie daty i godziny. Smartwatch powinien być w stanie pokazać nam prognozę pogody, służyć pomocą w rozwiązywaniu zadania matematycznego, czy móc przetłumaczyć dla nas daną sentencję. Większość zegarków dostępnych na rynku z łatwością radzi sobie z takimi zdaniami, a także oferuje niezliczoną ilość dodatkowych funkcji. Moim zdaniem, już teraz producenci chcą nam dać zbyt wiele, a to przekłada się na słabą jakość usług.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Zegarek to idealne rozwiązanie do monitorowania naszego wysiłku fizycznego, czy do szybkiego wyszukiwania zagadnień w Wikipedii. Wątpię jednak w wygodę odpowiadania na maile czy SMS, a także wykonywania połączeń głosowych za pomocą smartwatcha. Zwłaszcza, jeśli do wykonania tych czynności zazwyczaj potrzebny będzie nam smartfon, który będzie przekazywał dalej wszystkie wykonane przez nas ruchy. W tej chwili niewiele zegarków jest w stanie działać całkowicie niezależnie od telefonu (dzięki modułowi eSIM), a tylko w takim wypadku będziemy mogli wyjść na zewnątrz bez telefonu, mając jedynie zegarek na ręku.Motorola Moto 360 2 gen.

Przyszłością smartwatchów jest ograniczenie funkcji przez nie oferowanych, lub całkowite uwolnienie ich od konieczności połączenia ze smartfonem. Sam jestem jednak entuzjastą pierwszego rozwiązania, ponieważ niezależnie od powiększających się możliwości smartwatchy, uważam, że pisanie na tak małym ekranie nie może być komfortowe. Oczywiście istnieje także możliwość całkowitej obsługi smartwatcha za pomocą głosu, jednak na ten moment z pewnością jeszcze poczekamy, a i tak nie rozwiąże on wszystkich problemów. Kto chciałby dyktować SMSa zegarkowi w obecności swoich znajomych?

Główną zaletą inteligentnych zegarków powinna być szybkość zdobycia danej informacji i na tym powinni się skupić producenci sprzętu, jak i oprogramowania. Uzyskanie informacji na temat godziny i pogody, znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytanie – to właśnie takie zadania powinny stać przed smartwatchami. Granie w grę, czy tworzenie nowego projektu na małym ekranie zegarka? Podziękuję.Huawei Watch

Klątwa mobilnej elektroniki – bateria

Największym problemem z jakim teraz borykają się smartwatche jest ich czas pracy. Podczas gdy przeciętny zegarek jest w stanie pracować na jednej baterii przez parę miesięcy, większość smartwatchów może nie wytrzymać jednego pełnego dnia. Problem małej pojemności akumulatora dotyczy jednak także większości mobilnych urządzeń, więc z pewnością badania nad rozwojem tego elementu będą nadal bardzo istotne.

Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat rozmiar baterii znacznie się zmniejszył, a ich przeciętna pojemność wzrosła, to różnice te są niewystarczające, żeby móc wierzyć w osiągnięcie dobrego czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu w ciągu najbliższych lat. Trzeba jednak mieć nadzieję, że przyszłe smartwatche będą w stanie zaoferować więcej niż jeden dzień pracy bez potrzeby ponownego ładowania, bo tylko wtedy zakup inteligentnego zegarka będzie brany pod uwagę przez przeciętnego Kowalskiego.LG Watch Urbane

Przedstawiłem Wam moje przemyślenia na temat problemów dzisiejszych smartwatchy, a także moich oczekiwań wobec przyszłych modeli, które dopiero czekają na swoją premierę. Ze zniecierpliwieniem czekam jednak na Wasze komentarze na ten temat. Być może ktoś z Was zastanawia się nad zakupem zegarka nowej generacji – na co więc szczególnie zwracacie uwagę przy wyborze takiego produktu? Jak powinien wyglądać Wasz idealny smartwatch? Swoje opinie możecie wyrazić nanaszym profilu facebookowym.

Pomimo tego, że ilość różnego rodzaju nowoczesnych, inteligentnych zegarków na rynku stale rośnie, to wbrew oczekiwaniom popularność tych produktów nie jest duża. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być wysokie ceny, ale bardziej prawdopodobne jest to, że produkty te po prostu nie spełniają oczekiwań klientów. Zastanówmy się więc jak powinien wyglądać smartwatch, na którego swoje pieniądze wydaliby nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Ekran: okrągły czy prostokątny?

Wiele razy próbowano wprowadzać modyfikacje do wyglądu tarczy zegarka, jednak w większości wypadków takie pomysły kończyły się porażką, a klasyczny okrągły kształt wracał na swoje miejsce. Pomimo tego, że w czasie rodzenia się tego segmentu rynku większość smartwatchy było prostokątnych, to producenci powoli skłaniają się w stronę okrągłego ekranu. Po pokonaniu przeszkody jaką był brak okrągłych wyświetlaczy na rynku, zegarki o klasycznym kształcie zaczęły w końcu pojawiać się na rynku. W tym momencie większość producentów posiada w swojej ofercie okrągłego smartwatcha, a jako ostatni dołączył do tej grupy Samsung prezentując przed paroma dniami Gear S2. Jedynie Apple wydaje się na razie nie planować zmiany kształtu swojego Watcha.

Wydaje się, że zegarek o okrągłym kształcie jest dla odbiorcy najlepszym, naturalnym wyborem i właśnie dlatego taki zegarek ma większe szanse na zawładnięcie rynkiem smartwatchów. Dzieje się tak nie tylko z powodu przyzwyczajenia do takiego kształtu, ale choćby dlatego, że kwadratowy czy prostokątny zegarek może znacznie bardziej wystawać poza obrys ręki, co z pewnością wpływa na wygodę używania produktu.

Klasyczny czy nowoczesny?

Pierwsze inteligentne zegarki swoim wyglądem od razu informowały o tym, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Wszystkie z nich wyglądały jak pomniejszone smartfony i były opakowane w nowoczesne, często plastikowe obudowy. Wraz z dalszym dojrzewaniem rynku zaczęły pojawiać się alternatywy w postaci smartwatchy, które były dołączane ze skórzanymi paskami, czy klasycznymi metalowymi kopertami.

Niewątpliwie nie da się zdecydować, czy klasyczny wygląd imitujący konwencjonalny zegarek jest lepszym wyborem od nowoczesnej obudowy, czy też nie. Fakt, że na rynku posiadamy już w tej chwili spory wybór smartwatchy o różnym wyglądzie (a przecież to bardzo młody rynek) napawa ogromnym optymizmem. Obecnie większość czołowych producentów posiada w swojej ofercie zegarki o różnej stylistyce. Jeśli chodzi o wygląd urządzenia, najlepiej sprawę rozwiązało Apple, które stworzyło narzędzie do skomponowania własnego unikalnego smartwatcha. Drogą amerykańskiego producenta podążyła także Motrola, która wraz z premierą drugiej generacji Moto 360 zaprezentowała także ogromną gamę pasków i kopert, spośród których może wybierać klient.

„Smart”, czyli jakie funkcje powinien posiadać zegarek, a jakich nie

Pod względem funkcji, jakie oferują najnowsze smartwatche możemy zobaczyć dość duże dysproporcje, jeśli przyjrzymy się produktom różnych producentów. Większość z nich jest w stanie pracować całkowicie samodzielnie, jednak dopiero po połączeniu ze smartfonem pokazują one pełnię swoich możliwości. Czy tak to powinno wyglądać? I tak, i nie.

Niestety jak dotąd nikt nie przeprowadzał badań dotyczących oczekiwań klientów wobec smartwatchy. Musimy posługiwać się przypuszczeniami. Na pewno klient wydający ponad tysiąc złotych na inteligentny zegarek oczekuje, że będzie on potrafił trochę więcej, niż samo pokazywanie daty i godziny. Smartwatch powinien być w stanie pokazać nam prognozę pogody, służyć pomocą w rozwiązywaniu zadania matematycznego, czy móc przetłumaczyć dla nas daną sentencję. Większość zegarków dostępnych na rynku z łatwością radzi sobie z takimi zdaniami, a także oferuje niezliczoną ilość dodatkowych funkcji. Moim zdaniem, już teraz producenci chcą nam dać zbyt wiele, a to przekłada się na słabą jakość usług.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Zegarek to idealne rozwiązanie do monitorowania naszego wysiłku fizycznego, czy do szybkiego wyszukiwania zagadnień w Wikipedii. Wątpię jednak w wygodę odpowiadania na maile czy SMS, a także wykonywania połączeń głosowych za pomocą smartwatcha. Zwłaszcza, jeśli do wykonania tych czynności zazwyczaj potrzebny będzie nam smartfon, który będzie przekazywał dalej wszystkie wykonane przez nas ruchy. W tej chwili niewiele zegarków jest w stanie działać całkowicie niezależnie od telefonu (dzięki modułowi eSIM), a tylko w takim wypadku będziemy mogli wyjść na zewnątrz bez telefonu, mając jedynie zegarek na ręku.

Przyszłością smartwatchów jest ograniczenie funkcji przez nie oferowanych, lub całkowite uwolnienie ich od konieczności połączenia ze smartfonem. Sam jestem jednak entuzjastą pierwszego rozwiązania, ponieważ niezależnie od powiększających się możliwości smartwatchy, uważam, że pisanie na tak małym ekranie nie może być komfortowe. Oczywiście istnieje także możliwość całkowitej obsługi smartwatcha za pomocą głosu, jednak na ten moment z pewnością jeszcze poczekamy, a i tak nie rozwiąże on wszystkich problemów. Kto chciałby dyktować SMSa zegarkowi w obecności swoich znajomych?

Główną zaletą inteligentnych zegarków powinna być szybkość zdobycia danej informacji i na tym powinni się skupić producenci sprzętu, jak i oprogramowania. Uzyskanie informacji na temat godziny i pogody, znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytanie – to właśnie takie zadania powinny stać przed smartwatchami. Granie w grę, czy tworzenie nowego projektu na małym ekranie zegarka? Podziękuję.

Klątwa mobilnej elektroniki – bateria

Największym problemem z jakim teraz borykają się smartwatche jest ich czas pracy. Podczas gdy przeciętny zegarek jest w stanie pracować na jednej baterii przez parę miesięcy, większość smartwatchów może nie wytrzymać jednego pełnego dnia. Problem małej pojemności akumulatora dotyczy jednak także większości mobilnych urządzeń, więc z pewnością badania nad rozwojem tego elementu będą nadal bardzo istotne.

Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat rozmiar baterii znacznie się zmniejszył, a ich przeciętna pojemność wzrosła, to różnice te są niewystarczające, żeby móc wierzyć w osiągnięcie dobrego czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu w ciągu najbliższych lat. Trzeba jednak mieć nadzieję, że przyszłe smartwatche będą w stanie zaoferować więcej niż jeden dzień pracy bez potrzeby ponownego ładowania, bo tylko wtedy zakup inteligentnego zegarka będzie brany pod uwagę przez przeciętnego Kowalskiego.

Przedstawiłem Wam moje przemyślenia na temat problemów dzisiejszych smartwatchy, a także moich oczekiwań wobec przyszłych modeli, które dopiero czekają na swoją premierę. Ze zniecierpliwieniem czekam jednak na Wasze komentarze na ten temat. Być może ktoś z Was zastanawia się nad zakupem zegarka nowej generacji – na co więc szczególnie zwracacie uwagę przy wyborze takiego produktu? Jak powinien wyglądać Wasz idealny smartwatch? Swoje opinie możecie wyrazić na naszym profilu facebookowym.