Australijski senator chce, by CS:GO i Dota 2 były określane jako gry hazardowe

Afera związana z hazardem w CS:GO coraz bardziej wykracza poza takie serwisy jak Twitch i YouTube – w sprawę zaczynają angażować się także politycy. Jak się okazuje, australijski senator Nick Xenophon chce, by prawo w jego państwie zostało ponownie przeanalizowane i zmienione tak, by chroniło młodych ludzi przed niebezpieczeństwami hazardu.
Zgodnie z raportem australijskiej gazety Sunday Morning Herald, Xenophon określił hazard skórkami jako „podstępny”, a grę oskarżył o to, że „sama w sobie jest bardzo zwodnicza i zamienia się w pełnowymiarowy hazard.”
Senator powiedział, że młodzi Australijczycy nie tylko w CS:GO grają, ale także coraz częściej angażują się w związany z nim hazard, tracąc w ten sposób pieniądze – pieniądze, które nie należą do nich, a ich rodziców. Xenophon nie chce, by gra została zakazana kompletnie, niemniej według niego prawo musi zostać zmienione tak, by walka z hazardem stała się łatwiejsza. Rezultatem może być wprowadzenie specjalnych ostrzeżeń o hazardzie w takich grach jak CS:GO czy Dota 2, zakazu sprzedaży skrzyń zawierających losowe skórki, czy podwyższenie wymagań wiekowych odnoszących się do tych tytułów. Takie gry mogłyby stać się zatem dostępne od 18 roku życia.Nick XenophonAustralijskie zmiany prawne mogłyby wpłynąć nie tylko na CS:GO i Dotę 2, ale także inne tytuły – na przykład niektóre karcianki. Oczywiście, brak możliwości handlu w Hearthstone mógłby tę grę ocalić, jednak należy pamiętać, że zestawy kart posiadają swoją losową wartość w postaci pyłu.
Przypomnijmy, że sprawa hazardu w CS:GO została nagłośniona po aferze dotyczącej popularnych YouTuberów TmarTna oraz ProSyndicate’a, którzy na swoich kanałach wielokrotnie umieszczali filmy, w których na stronie CSGOLotto.com wygrywali przedmioty o dużej wartości. Do niedawna nikt nie wiedział, poza nimi oczywiście, że w rzeczywistości są właścicielami tej strony. Wkrótce okazało się także, że znany streamer PhantomL0rd jest właścicielem CSGOShuffle – strony związanej z hazardem w CSGO, którą intensywnie promował. Podobnej sytuacji nie mogło zabraknąć na polskiej scenie – na jaw wyszło bowiem, że IsAmUxPompa oraz TheNitroZyniak są ściśle powiązani z csbetgo.com. W związku z tymi wydarzeniami Valve nie mogło dalej pozostawać obojętne na całą sytuację i wreszcie rozpoczęło walkę z hazardem w CS:GO.
Co myślicie o zamiarach australijskiego senatora? Czy takie ograniczenia powinno się wprowadzić w Polsce?

Źródło: SMH