Wygląda na to, że rośliny również mogą posiadać swoistą pamięć długotrwałą

Jak twierdzi zespół biologów z Instytutu Whitehead w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, rośliny mogą mieć nietypową zdolność do przechowywania informacji, czyli tworzenia pewnego rodzaju pamięci – pamięci długotrwałej.
Jedna z badaczek, Susan Lindquist, odkryła, że białko znajdujące się w rzeżusze zachowuje się tak jak priony. Priony to białkowe cząsteczki, które u ludzi i zwierząt, tak jak inne nieprawidłowo pofałdowane proteiny, raczej stanowią czynnik zakaźny i wywołują takie schorzenia jak choroba Creutzfeldta-Jakoba, kołowacizna owiec czy śmiertelna bezsenność rodzinna. U roślin natomiast, a przynajmniej u wspomnianej rzeżuchy, białko o nazwie Luminidependens (LD) wydaje się reagować na obecność światła słonecznego i kontrolować proces kwitnienia, a właściwie czas, w którym ono nastąpi.
Susan LindquistZespół nie jest w 100 procentach pewny, czy wszystkie rośliny posiadają tego typu białka. Mimo to udało mu zdobyć dowód na to, że LD zachowuje się jak prion, wszczepiając jego fragment do drożdży. W ten sposób stworzono nieprawidłowo zwinięte białko, które rozprzestrzenia swoją strukturę w sposób dziedziczny. Jak sugerują badacze, mechanizm ten może być sposobem na stworzenie fizycznego śladu warunków w środowisku zewnętrznym, który pozwala komórkom na „zapamiętywanie” zmian z poprzednich pór roku i lat.
By potwierdzić istnienie takiego rodzaju pamięci, naukowcy muszą bliżej przyjrzeć się jeszcze wielu roślinom, a także poszukać innych peptydów, które mogą zachowywać się jak priony. Dzięki temu być może dowiemy się nieco więcej na temat procesów, które sterują życiem otaczającej nas flory.

Źródło: Nature