W tym domu zmieszczą się tylko najmniejsi mieszkańcy

No cóż, małe domy niewątpliwie mają swoje zalety – przede wszystkim koszty ich budowy i utrzymania są niższe niż w przypadku dużych domów, a ich metraż w zupełności wystarcza niewielkim rodzinom. Pewien zespół naukowców zbudował jednak tak maleńki dom, że zmieści się w nim zaledwie jeden mieszkaniec – mikrob.
Owy dom powstał z wyjątkowo małych listewek z krzemionki. Odpowiedni kształt i wygląd nadano im pod mikroskopem elektronowym. Pod takim mikroskopem odbyła się także budowa budynku. Jego wysokość wynosi nieco więcej niż jedną setną milimetra, a dokładniej mówiąc – 15 mikrometrów. Mogłyby zamieszkać w nim najmniejsze ameby, o średnicy zaledwie kilku mikrometrów, a także bakterie, a dla wirusów byłby on pałacem.

Oczywiście, żaden człowiek ani zwierzę nie byłoby w stanie zamieszkać w takim domu, ale technologię zastosowaną przy jego budowie można by wykorzystać w praktyczniejszy sposób. Przede wszystkim badacze wskazują na tworzenie drobnych elementów elektronicznych, takich jak nanoanteny czy czujniki.
Ten mały dom pokazuje, że w przyszłości być może będziemy mogli konstruować niesamowite mikroskopijne maszyny, i nie tylko. Zanim jednak do tego dojdzie, potrzeba będzie wielu lat ciężkiej pracy.

Źródło: c&en