Sprzedano 1,6 miliarda telefonów komórkowych w 2012 roku

2012 rok to przełomowy czas dla firmy Nokia – dotychczasowego lidera jeżeli chodzi o sprzedaż telefonów komórkowych na świecie, z uwagi na to, że fińska spółka musiała oddać tę pozycję we władanie Samsunga. Tym zmianom towarzyszą również zmiany jeżeli chodzi o ilość sprzedanych telefonów oraz preferencje klientów.
W całym 2012 roku wszyscy producenci komórek sprzedali łącznie 1,6 miliarda telefonów komórkowych, w tym 700 milionów smartfonów.
Stanowi to 2% wzrost w porównaniu do 2011 roku. Za przyczynę tego powolnego wzrostu analitycy uznają zmianę gustów oraz nasyceniem rynku w Ameryce Północnej oraz Europie Zachodniej. Jednak jeżeli chodzi o smartfony to ilość sprzedanych sztuk wzrosła o 490 milionów. Te liczby pokazują jak wiele fanów zyskały te urządzenia w 2012 roku.
Według badań Strategy Analytics, Samsung przewodzi na rynku telefonów komórkowych z 30% udziałem. Kolejne miejsca zajmuje Nokia oraz Apple. Uwzględniając same smartfony to na pierwszym miejscu również znajduję się Samsung, drugi stopień podium to własność Apple, natomiast trzeci to Nokia. Poza podium sklasyfikowano ZTE.
Badacze rynku twierdzą, że tak wysokie miejsca Samsunga oraz Apple na rynku smartfonów to niewątpliwa zasługa wielkich budżetów, szerokich kanałów dystrybucji i oczywiście atrakcyjnych produktów.
Myślę, że niedługo smartfony praktycznie całkowicie wyprą z rynku zwyczajne telefony komórkowe. Znaczący przeskok widać już w tym roku kiedy to liczba zakupionych smartfonów wzrosła o prawie 500 milionów sztuk. Dalsza transformacja rynku telefonów komórkowych jest jedynie kwestią czasu.

 

Źródło: tomshardware, strategyanalytics