Samsung Galaxy Fold – cena składanego smartfona i data sklepowej premiery

Samsung nareszcie zaprezentował światu ostateczną wersję swojego składanego smartfonu. Po złożeniu Galaxy Fold jest całkiem zwyczajnym telefonem z ekranem Super AMOLED o przekątnej 4.6-cala i rozdzielczości 1690×840 pikseli (proporcje 21:9). Uwagę zwraca duża grubość urządzenia, które trudno będzie wsunąć do kieszeni. Po rozłożeniu sprzęt staje się smartfonem z ekranem 7.3-calowym o proporcjach 4.2:3 i rozdzielczości 1536×2152 pikseli. Zawias ma być wytrzymały. Czy Samsung tą zapowiedzią Was dostatecznie uspokoił?Samsung Galaxy FoldWyświetlacz po rozłożeniu pozwala na jednoczesne korzystanie nie z dwóch, a trzech aplikacji. Czy to tak wielka rewolucja? Nie sądzę. Urządzenie niewiele różni się od tabletu z małym ekranem i łącznością LTE. Prawdę mówiąc nie wiem, czy wiele osób zapłaci za niego 2000 euro. Tak, tyle kosztuje najtańszy z wariantów Galaxy Fold.

Jasne, o wydajność Samsunga Galaxy Fold dba „wydajny” procesor wykonany w technologii 7 nm oraz aż 12 GB RAMu, a użytkownik do dyspozycji otrzymuje aż 512 GB pamięci UFS 3.0, ale… czy to usprawiedliwia wysoką ceną? Oczywiście cena dyktowana jest tym, że jest to nowość. Skoro najdroższy Samsung Galaxy S10+ kosztuje 6999 złotych, to dlaczego „bajerancki” Galaxy Fold miałby być sprzedawany w niższej cenie?Samsung Galaxy FoldNiepokojąca jest pojemność baterii, która miała być zaletą Folda. Dwa akumulatory o łącznej pojemności 4380 mAh szału nie robią, choć dają nadzieję na co najmniej poprawny czas pracy. Szybkie ładowanie QC 2.0 jest na swoim miejscu, podobnie jak ładowanie bezprzewodowe oraz zwrotne ładowanie indukcyjne.
Sprzęt trafi do sprzedaży w Europie 3 maja 2019 roku i będzie dostępne w wersji LTE oraz z modułem 5G.
Być może nie powinienem być tak sceptyczny, ale ja sukcesu Samsungowi Galaxy Fold nie wróżę. Pytanie brzmi: czy tego typu urządzenia uda się spopularyzować, a jeśli tak, to dlaczego ktoś miałby chcieć z nich korzystać? W trybie 4.6-calowym urządzenie jest małą cegiełką. Po rozłożeniu można go obsługiwać dwoma dłońmi, ale nie jest to jakieś super wygodne. Rysika w zestawie nie ma. Być może konstrukcje pokroju Fold odniosą kiedyś sukces taki, jaki odniosły smartfony z dużymi ekranami, ale długa przed nimi droga.