Piraci ze Szwecji częściej kupują legalne oprogramowanie, niż ci, którzy nie ściągają plików

Szwedzka fundacja IIS, która zajmuje się badaniem zachowań szwedzkich internautów opublikowała najnowszy raport, na temat tych użytkowników. Okazuje się, że szwedzkie społeczeństwo coraz rzadziej korzysta z serwisów oferujących możliwość pobrania nielegalnego oprogramowania i utworów, pomimo tego, że ilość osób korzystających z Internetu w kraju stale rośnie i wynosi już 91% populacji Szwecji.
W tegorocznym raporcie zatytułowanym „Szwedzi i Internet” przeczytamy, że tylko 18% internautów przyznaje się do nielegalnego ściągania i udostępniania plików przez Internet. Jest to o jeden procent mniej, niż w poprzednim roku. Co ciekawe, największy spadek takiej aktywności w ostatnim roku nastąpił w grupie wiekowej 12 – 25 lat.
Najciekawsza część raportu dotyczy jednak osób oglądających filmy w Internecie i ich korzystania z legalnych źródeł dostarczania treści. W 2015 roku aż 70% szwedzkich internautów oglądało filmy poprzez sieć, a 40% z nich także płaciło za oglądanie filmów i innych materiałów wideo. Bardzo podobnie wyglądają statystyki dotycząc słuchania muzyki poprzez sieć. Wykonywanie takiej czynności deklaruje 77% Szwedów korzystających z Internetu, a około 38% z nich płaci za możliwość odtwarzania muzyki. W stosunku do poprzedniego roku, statystyki te poprawiły się średnio o około 20 punktów procentowych.
Jak się okazuje, osoby, które aktywnie korzystają z nielegalnych źródeł pobierania filmów są o wiele lepszymi klientami od tych osób, które tego nie robią. Według statystyk, aż 46% piratów kupuje także filmy (niezależnie, czy w wersji cyfrowej, czy pudełkowej), co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do tylko 24% osób, które kupują filmy i nie oglądają materiałów pochodzących z wątpliwych źródeł.
Raport ten pokazuje więc dość dobrze zasadę, że zjawisko „piractwa” w pewnym sensie wpływa pozytywnie i ożywia rynek filmów, gier i muzyki. Wielu z piratów korzysta bowiem z nielegalnych źródeł, by móc wypróbować, czy sprawdzić dany materiał przed wydawaniem na niego pieniędzy. Nie jest to oczywiście usprawiedliwienie dla tego zachowania, jednak pokazuje je trochę w innym, często pomijanym świetle.

Źródło:TorrentFreak