Nowa matryca od Canona może „widzieć w ciemności”

Robiąc zdjęcia gwiaździstego nieba otrzymujemy bardzo często zwykłą czerń, na której nie widać prawie żadnej gwiazdy. Teraz wszystko może ulec zmianie za sprawą matrycy, która została opracowany przez firmę Canon.

Japoński producent sprzętu fotograficznego opracował nową matrycę typu CMOS, która pozwala sfotografować znacznie więcej w ciemności niż umożliwiała to dotychczasowa technologia. Cały sekret w tkwi w bardzo dużych pikselach o nazwie Jumbo pixels. Matryca opracowana przez Canona posiada piksele o powierzchni 7,5 raza większej niż te w profesjonalnej lustrzance EOS-1D X, której pełnoklatkowa matryca 35mm jest tej samej wielkości.

Firma z Japonii na potrzeby nowej matrycy stworzyła również system pozwalający na zmniejszenie szumów wideo. Dzięki temu nowa matryca Canona nie będzie szumieć bardziej niż matryce CMOS starego typu, mimo że ilość szumów posiada tendencje wzrostowe wraz z wzrostem powierzchni pikseli.

Prototyp matrycy ma zostać wykorzystany w takich dziedzinach jak astronomia, medycyna oraz bezpieczeństwo. Zostanie on zaprezentowany na Security Show 2013 w Tokio.

Istnieje jeszcze wiele pytań odnoście nowej matrycy, dotyczących kwestii takich jak, odwzorowanie kolorów, rozdzielczość, szybkość odczytu, koszt produkcji. Wszystkie te zagadnienia mają być rozwinięte podczas prezentacji.

Nowa technologia z pewnością zadowoliłaby wszystkich profesjonalnych fotografów, którzy poświęcają wiele czasu i pieniędzy na kwestie odpowiedniego oświetlenia fotografowanych obiektów. Rodzi się pytanie kiedy będzie ona dostępna dla zwykłych użytkowników i w jakiej cenie?

 

Źródło: cnet