NASA i ESA już uczciły zbliżające się urodziny Teleskopu Hubble’a

Naukowcy odpowiadający za opiekę nad Kosmicznym Teleskopem Hubble’a co roku lubią świętować jego urodziny, udostępniając kolejne wykonane przez niego, niewidziane dotąd, niesamowite zdjęcia. Rzecz jasna, o tej tradycji nie zapomniano i w tym roku. Z okazji zbliżającej się 29. rocznicy wystrzelenia teleskopu w przestrzeń kosmiczną możecie popatrzeć na zarejestrowany przez niego najnowszy obraz przedstawiający Mgławicę Południowy Krab.
Co dokładnie pokazuje zdjęcie? Widać tu parę gwiazd – czerwonego giganta oraz białego karła. Biały karzeł pochłania materię towarzyszki i wyrzuca jeszcze więcej materii w przestrzeń kosmiczną, tworząc smugi przypominające kształtem literę X. Gdybyśmy zobaczyli mgławicę na własne oczy, nie wyglądałaby ona tak, jak jest to przedstawione przez NASA. Fotografię pokolorowano tak, aby poszczególne barwy reprezentowały światło o różnych długościach i barwach. Niebieskie obszary reprezentują światło o długości 502 nanometrów, pochodzące z podwójnie zjonizowanego tlenu. Promieniowanie wodorowe alfa, które dla ludzkiego oka byłoby czerwone, tutaj przedstawiono kolorem zielonym Zjonizowany azot i zjonizowana siarka, które także byłyby widoczne dla nas jako odcienie czerwieni, są reprezentowane odpowiednio przez pomarańcz i czerwień.MgławicaWarto przypomnieć, że mgławica ta była dla badaczy przez długi czas tajemnicą. Do 1989 roku opisywano ją jako gwiazdę. Dopiero wtedy zaobserwowano bowiem zewnętrzna parę baniek, a w 1999 roku, za sprawą obserwacji dokonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, zdeterminowano co jest w centrum mgławicy.
Miniony rok był trudny dla Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Za sprawą zepsutego żyroskopu maszyna przez pewien czas nie działała. Na szczęście, naukowcy zdołali rozwiązać problem, umożliwiając dalsze prowadzenie obserwacji.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 24 kwietnia 1990 roku. Niesamowite jest to, że ten po tylu latach nadal

Źródło: HubbleSite