Mistrz świata gry Go ostatecznie przegrywa ze sztuczną inteligencją Google

Historyczny pojedynek w grze Go pomiędzy 18-krotnym mistrzem świata Lee Se-dolem, a sztuczną Inteligencją AlphaGo stworzoną przez Google DeepMind zakończył się sromotną porażką człowieka. Sztuczna inteligencja stworzona przez programistów specjalnie na potrzeby gry Go pokonała jednego z najwybitniejszych graczy na świecie w stosunku 4-1.
Do tej historycznej rozgrywki w grze Go doszło po tym, jak Google zaoferowało milion dolarów temu, kto pokona program AlphaGo. Do starcia stanął Lee Se-dol, który oznajmił, że łatwo pokona komputer w stosunku 5-0 lub ewentualnie 4-1. Rzeczywistość okazała się całkowicie odwrotna.Google DeepMind AlphaGoPierwsze trzy rundy padły łupem AlphaGo, pomimo tego, że nie można powiedzieć, że gra była jednostronna. Do pierwszego starcia doszło 9 marca – w tym rozdaniu gra zakończyła się rezygnacją Se-dola po ponad trzech i pół godziny gry. Drugi pojedynek zakończył się bardzo podobnie, jednak w tym wypadku Koreańczyk poddał mecz w chwili, gdy ilość czasu, jaki mu pozostał, była bardzo niewielka. Trzeci pojedynek zakończył się także zwycięstwem programu AlphaGo i już wtedy dowiedzieliśmy się, kto ostatecznie zostanie zwycięzcą legendarnego meczu.
Przełamanie serii zwycięstw maszyny nastąpiło w czwartej rundzie, kiedy to koreańskiemu graczowi udało się doprowadzić do poddania starcia przez komputer. Sytuacja nie powtórzyła się już jednak w ostatniej rundzie, kiedy to zwycięzcą okazał się po raz kolejny komputer.
Transmisję z ostatniego starcia możecie zobaczyć poniżej. Nagrania z innych rund są dostępne nakanale DeepMind.


Runda 5 – AlphaGo ostatecznie wygrywa

Program AlphaGo stworzony przez firmę DeepMind, należącą od paru lat do Google, zdołał więc bez problemów pokonać jednego z najlepszych graczy Go, co z pewnością stanowi ważny moment w rozwoju sztucznej inteligencji.
Czemu jednak zwycięstwo to jest takie ważne? Chińska tradycyjna gra Go była bowiem od dawna uważana za rozgrywkę, która wybiega poza możliwości komputerów, w przeciwieństwie do takich gier jak szachy. Wielu uważało, że liczba kroków, jakie trzeba przeanalizować jest zbyt duża dla jakiegokolwiek oprogramowania. Programiści w DeepMind mieli jednak inne zdanie na ten temat, co udowodnili już po raz kolejny (parę miesięcy temu AlphaGo pokonał innego gracza z czołówki światowej – Fan Hui).
Nagroda, która była dodatkową stawką pojedynku, czyli okrągły milion dolarów zostanie teraz przekazany na cele charytatywne. Pieniądze te mają trafić do organizacji UNICEF oraz STEM.

Źródło: The Verge
fot. Twitter