MacBook Pro z tylko jednym portem? To może skończyć się bardzo źle

Premiera najnowszych MacBooków zbliża się już wielkimi krokami i już teraz możemy usłyszeć coraz nowsze, i bardziej zastanawiające informacje na temat wyglądu i wyposażenia tegorocznych modeli. Jak możemy wywnioskować z ostatnich działań przeprowadzanych przez producenta, w najnowszych modelach z serii Pro może zabraknąć wielu gniazd, które były jak dotąd nieodzownym elementem tego komputera.
W ostatnich dniach Apple zaczęło wysyłać do swoich klientów posiadających MacBooki Pro ankietę dotyczącą tego, jak wyobrażają sobie oni wygląd przyszłych modeli komputera. Jednym z pytań jest to dotyczące obecności złącza Jack 3,5 mm w urządzeniu. Nie możemy mieć zatem wątpliwości, że Apple albo bardzo mocno bierze pod uwagę usunięcie z komputera portu słuchawkowego, albo już to zrobiło i próbuje przewidzieć reakcję swoich klientów. Tym samym nowy MacBook Pro stałby się kolejnym po iPhonie 7 urządzeniem pozbawionym tradycyjnego analogowego wejścia na słuchawki. Co ciekawe, na krok usunięcia portu Jack nie zdecydowano się nawet wprowadzając w zeszłym roku model MacBook, który przez swoją cienką obudowę posiada jedynie dwa porty.Kolejnym zastanawiającym pytaniem w wysłanej ankiecie jest to dotyczące sposobu przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Brzmi ono następująco: „W jaki sposób chciałbyś/abyś przesyłać swoje zdjęcia z aparatu fotograficznego lub telefonu do twojego MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina?” W odpowiedzi użytkownicy mogę wybrać z pośród czterech opcji: bezprzewodowo, za pomocą przewodu (Lightning), za pomocą karty SD, za pomocą pendrive. Tutaj kolejny raz możemy wnioskować, że Apple planuje poczynić z modelem Pro to samo, co uczyniło z nowym MacBookiem, wyposażając go tylko w jedno złącze USB-C.
Takie działania mogą doprowadzić do tego, że użytkownicy będą stopniowo odsuwali się od Apple i dość dziwnej polityki firmy. O ile usunięcie portów z ultramobilnego modelu MacBook było zrozumiałe, to stosowanie tego samego zabiegu w modelu Pro, który nie będzie tak samo cienki ze względu na bardziej wydajne podzespoły i chłodzenie jest niezrozumiałe. MacBook Pro jest tworzony z myślą o profesjonalistach, a czy takie osoby mogą sobie pozwolić na zrujnowanie występu przed publicznością, czy dnia w pracy tylko przez to, że zapomną spakować specjalną przejściówkę dającą dostęp do większej liczby portów? Nie sądzę.
Ciągle pod znakiem zapytania zostaje to, kiedy Apple zdecyduje się na usunięcie portu Jack ze swoich mobilnych  komputerów. Jak już wspomniałem, jesienna premiera nowych komputerów zbliża się już nieubłaganie i bardzo prawdopodobne, że zobaczymy na niej tylko MacBooki Air (z portem Jack lub nie), a model Pro dopiero w przyszłym roku. A co Wy myślicie o usuwaniu portu Jack nie tylko z iPhone’a, ale także z komputerów? Czy to będzie strzał w stopę Apple?

Źródło:9to5mac

Jak donoszą internauci z całego świata, Apple rozpoczęło wysyłanie specjalnych ankiet, w których właściciele MacBooków są pytani o to, czy chcą posiadać w swoim kolejnym komputerze port Jack, a także inne gniazda. Czy nowy Pro będzie zatem wyposażony w wyłącznie jedno złącze USB? Wiele na to wskazuje…