Leonardo DiCaprio w dokumencie o zmianach klimatu – premiera 30 października


W najnowszej produkcji National Geographic Channel zobaczymy gości specjalnych, takich jak Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, Papież Franciszek, Elon Musk – dyrektor generalny SpaceX i Tesla Motors, a także badaczy i ekologów z całego świata. „Czy czeka nas koniec” będzie miał swoją premierę w niedzielę, 30 października, o godz. 21:30 na National Geographic Channel.
Produkcja dokumentalna „Czy czeka nas koniec?” („Before The Flood”) przedstawia obserwowane na całym świecie skutki ocieplenia klimatu oraz działania, jakie mogą podjąć indywidualne osoby i całe społeczeństwa, aby uniknąć katastrofy ekologicznej na Ziemi. Film jest zapisem podróży Leonarda DiCaprio, który odwiedził z kamerą pięć kontynentów oraz Arktykę, by dzięki rozmowom z naukowcami, światowymi przywódcami, ekologami oraz lokalnymi społecznościami lepiej zrozumieć kompleksowe procesy degradacji środowiska oraz określić konkretne rozwiązania największych ekologicznych wyzwań naszych czasów.Czy czeka nas koniec?„Czas jest luksusem, którego nie mamy” – uważa DiCaprio. „Środowisko naturalne ulega błyskawicznej degradacji. Jest to nieodwracalny proces niosący za sobą katastrofalne zmiany, które stawiają dalsze losy rodzaju ludzkiego pod znakiem zapytania. Nie chciałem nakręcić filmu, który wprawiłby ludzi w przerażenie ani kolejny raz przedstawiać widzom tych samych statystyk czy faktów. Wolałem skupić się na tym, co możemy zrobić, na działaniach, które powinny zostać podjęte już teraz, by chronić Ziemię i jej zasoby dla przyszłych pokoleń. Nie zostało nam wiele czasu” – dodaje aktor.Czy czeka nas koniec?Ekipa odwiedziła z kamerą wiele miejsc, m.in. zakłady Great Canadian Oil Sands w prowincji Alberta, gdzie spółka wydobywająca ropę, emituje gigantyczne ilości gazów cieplarnianych i sieje spustoszenie w lokalnych ekosystemach. Dotarła też na Sumatrę, na której producenci oleju palmowego wypalają wielkie połacie lasów tropikalnych – zielonych płuc tego regionu. Filmowcy pojawili się z kamerą także na położonej na Środkowym Pacyfiku wyspie Kiribati, która może zniknąć z powierzchni Ziemi, jeśli poziom wody w oceanach podniesie się w przyszłości. Twórcy dokumentu postanowili także pojechać do gęsto zaludnionych Chin i odwiedzić indyjski subkontynent. W Ameryce Północnej ekipa odwiedziła Miami Beach na Florydzie, gdzie burmistrz Phillip Levine przymierza się do szacowanej na 400 milionów dolarów inwestycji, która ma ochronić nadbrzeżne osiedla przed ich zalaniem przez wodę wdzierającego się na ląd oceanu. W końcowych ujęciach filmu oglądamy materiały nakręcone podczas, zorganizowanej pod koniec 2015 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, konferencji klimatycznej w Paryżu, na której wystąpił DiCaprio.Czy czeka nas koniec?Najtrudniejsze od strony realizacyjnej sceny nakręcono na skutym lodem polu podbiegunowym – na kanadyjskiej Ziemi Baffina, a potem na Grenlandii – gdzie lodowiec topnieje w zastraszającym tempie, co jest namacalnym dowodem zachodzących błyskawicznie zmian klimatycznych.
W produkcji zobaczymy wywiady, w których rozmówcy DiCaprio przedstawią swoje poglądy na to, jakie działania należy podjąć, aby przekształcić systemy gospodarcze i polityczne w instytucje przyjazne środowisku. Wśród gości specjalnych dokumentu zobaczymy takie osobowości, jak Ashok Lavasa – Sekretarz Ministerstwa ds. środowiska, lasów i zmian klimatu Indii, Papież Franciszek, Anote Tong – były prezydent Republiki Kiribati, Ban Ki-moon – Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Alejandro G. Inarritu – reżyser dramatu „Zjawa”, Tommy E. Remengesau Jr. – Prezydent Republiki Palau, Elon Musk – dyrektor generalny  SpaceX i Tesla Motors, Barack Obama – Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, John Kerry – Sekretarz Stanu USA, Philip Levine – burmistrz Miami Beach w amerykańskim stanie Floryda.Czy czeka nas koniec?Filmowcy przeprowadzili także wywiady z wieloma znanymi naukowcami i ekologami. W tym gronie znaleźli się m.in. Sunita Narain, ekolożka z Indii, która od wielu lat propaguje ideę zrównoważonego rozwoju, Lindsey Allen z Rainforest Action Network, profesor Johan Röckstrom z Uniwersytetu w Sztokholmie, astronauta i naukowiec Piers Sellers, klimatolog Michael Mann z Pennsylvania State University oraz dr Enric Sala – członek programu National Geographic Explorer-in-Residence.Czy czeka nas koniec?Film jest produkcją RatPac Documentary Films, Appian Way i Insurgent Media. Jego producentami są Leonardo DiCaprio, Brett Ratner, Fisher Stevens, Jennifer Davisson oraz Trevor Davidoski, a producentem wykonawczym jest Martin Scorsese.
 

Źródło: National Geographic