Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował obracający się ogon komety

Komety przelatują w okolicy Ziemi non stop, jednak zazwyczaj nie zbliżają się do niej na tyle, by można było im się odpowiednio dobrze przyjrzeć. Tak nie było w przypadku jednej z ostatnich, z którymi mieliśmy do czynienia, bowiem Kosmiczny Telskop Hubble uchwycił ją z niecodziennej perspektywy.
W zeszłym miesiącu, kometa 252P/LINEAR znalazła się nieco ponad 4,8 miliona kilometrów z dala od naszej planety. Było to jedno z najbliższych spotkań Ziemi z tego typu obiektem, dzięki czemu Kosmiczny Telskop Hubble’a miał niespotykaną dotąd okazję, by wykonać kilka ciekawych, przedstawiających go fotografii.
Jak NASA opisuje widoczne poniżej zdjęcia, ogon komety przypomina nieco „obracający się zraszacz ogrodowy”. Chociaż jej jądro ma jedynie 1,6 kilometra średnicy, wciąż ciągnie za sobą smugi międzygwiezdnego pyłu, który jest rozrzucany w każdym kierunku.

KometaKliknij na obrazek, aby go powiększyć


KometaKometa 252P/LINEAR obecnie oddala się do naszej planety, a ponownie zawita w jej okolice w 2021 roku. Niemniej jednak, za 5 lat nie znajdzie się tak blisko Ziemi, jak w 2016 roku. NASA podała natomiast, że w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się deszczu meteorytów wywodzącego się z drobin pyłu i lodu pozostawionych przez omawiany obiekt.

Źródło:NASA