Kolejnym zakupem Netii będzie Exatel?

Netia ostatnio jest bardzo aktywna na rynku teleinformatycznym.Zakup Dialogu oraz Crowleya pozwoli na zaoferowanie wielu klientom końcowym szybkiego dostępu do Internetu, a także poszerzy istniejącą światłowodową infrastrukturę spółki. Wszystko jednak wskazuje na to, że to nie koniec przejęć w tym roku – Polska Grupa Energetyczna SA poinformowała, że w najbliższym czasie ponownie wystawi Exatela na sprzedaż.
To jest bardzo łakomy kąsek dla Netii, która zapewne przedstawi bardzo dobrą ofertę za tego ogólnokrajowego operatora. Exatel posiada sieć światłowodową o łącznej długości około 20 tysięcy kilometrów. Jako, że firma świadczy głównie usługi dla sektora biznesowego oraz państwowego, jest ona rozlokowana w kluczowych miastach na terenie całego kraju.
O ewentualnym zakupie Exatela przez Netię mówi się obecnie jedynie w kuluarach. Jednak nie ma najmniejszych wątpliwości, że jak tylko dojdzie do sprzedaży, to firma złoży stosowną ofertę. Zakup tak dużego gracza pozwoliłby spółce uniezależnić się w dużej mierze od TPSA. Prawdopodobnie Netia mogłaby również świadczyć usługę szybkiego dostępu do Internetu (o przepustowości od 50 Mb/s) na terenie całego kraju, dla klientów końcowych. Obecnie na liniach TPSA (BSA) osiągnięto już realny limit dla technologii DSL, a pilotażowy program VDSL2 ma bardzo ograniczony zasięg.
Inne źródła sugerują, że Netia nabywa konkurencyjne spółki, aby zwrócić na siebie uwagę firm, które byłyby zainteresowane jej zakupem, a tym samym wejściem na nasz rynek. W tym kontekście najczęściej mówi się o Deutsche Telekom.

Źródło: PAP, wł