eChirp – portal społecznościowy dla agentów rządowych

Stałe zagrożenie atakami hackerskimi i udział w rozpowszechnianiu szkodliwego oprogramowania, stanowiącego zagrożenie dla systemu bezpieczeństwa, sprawiły, że za wyjątkiem użytku służbowego portale społecznościowe zostały wyłączone z oficjalnych kanałów komunikacji w Białym Domu.

Mimo to rząd Stanów Zjednoczonych doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi i użyteczności portali społecznościowych, dlatego właśnie powołał do życia eChirp. eChirp to wzorowany na Twitterze portal społecznościowy do użytku wewnętrznego dla pracowników agencji rządowych, który umożliwia bezpieczną wymianę informacji i dostęp do aktualności w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie natychmiastową reakcję na ważne wydarzenia.

Prace nad eChirp rozpoczęły się już kilka lat temu, na fali boomu na portale społecznościowe. W 2009 uruchomiony został program testowy, który już rok później rozszerzony został na wszystkie amerykańskie agencje rządowe.

Chociaż rozwiązanie wydaje całkiem sensowne, mało prawdopodobnym wydaje się, żeby eChirp był w stanie kiedykolwiek zastąpić Twittera czy Facebooka. Największą zaletą ogólnodostępnych portali społecznościowych jest liczba użytkowników – im jest ich więcej, tym więcej informacji pojawia się w portalu i tym szybszy jest ich przepływ.

Źródło: Washington Post