Nazwa OnePlus 5 oficjalnie potwierdzona przez firmę OnePlus

W wywiadzie udzielonym serwisowi The Verge, pracownik firmy OnePlus potwierdził, że kolejny flagowy smarfone OnePlus sprzedawany będzie pod nazwą OnePlus 5. Powody pominięcia modelu OnePlus 4 związane są z chińską numerologią – cyfra 4 uznawana jest bowiem za pechową. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze pogłoski krążące w sieci i sugerujące taki właśnie obrót spraw.

Co wiemy o OnePlus 5?

Firma OnePlus za pośrednictwem swojego konta w serwisie Facebook opublikowała 4 maja zdjęcie, na którym zobaczyć możemy najnowszego smartfona OnePlus 5. Podpis pod zdjęciem „May the 4th be with you” nawiązuje do dzisiejszego Star Wars Day, ale także do tego, że chińska firma już wkrótce zaprezentuje swojego czwartego flagowca (przyjmując, że OnePlus 3 i OnePlus 3T to tak naprawdę jedna generacja urządzeń).
Niestety, jest to tylko teaser, więc urządzenia nie zobaczymy w pełnej krasie, ale na grafice widać dostatecznie dużo, by rozbudziła ona wyobraźnię. Jeśli dobrze przyjrzycie się krawędziom urządzenia, szybko zauważycie, że jego ekran jest zakrzywiony w sposób podobny jak ekran Super AMOLED w nowym Samsungu Galaxy S8 i S8+!OnePlus 5 zdjęcie„Nieskończony” ekran S8 i S8+ prezentuje się fenomenalnie (także ze względu na obsługę standardu HDR10, jasność na poziomie 500-1000 nitów i 143-procentowe pokrycie przestrzeni barw sRGB) i mamy nadzieję, że ten w OnePlus 5 będzie mu dorównywał lub… okaże się jeszcze lepszy (o ile to w ogóle jest to możliwe przy technologii, jaką dysponujemy).

OnePlus 5 ma otrzymać 5,5-calowy ekran Optic AMOLED o rozdzielczości 1440×2560 pikseli, chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 5. O jego wydajność dbał będzie układ Snapdragon 835 z GPU ADreno 540, który zostanie sparowany, w zależności od wariantu urządzenia, z 6 lub 8 GB pamięci RAM. Użytkownik otrzyma na dane 64, 128 lub 256 GB przestrzeni na dane.
Urządzenie zostanie wyposażone w dwa aparaty o rozdzielczości 23 Mpix (z optyczną stabilizacją obraz) oraz 16 Mpix. Smartfon obsługiwał będzie najnowszy standard łączności Bluetooth 5.0, a także Wi-Fi 802.11ac, Wi-Fi Direct i DLNA. Nie zabraknie USB Typu C oraz czytnika linii papilarnych w przycisku Home. OnePlus 5 ma obsługiwać dwie karty SIM.
OnePlus 5 pracował będzie pod kontrolą systemu Android w wersji 7.1.1, a całość zasili bateria o pojemności 3000 mAh. Prognozowana grubość obudowy smartfona to zaledwie 7 mm.
Dlaczego piszemy o smartfonie OnePlus 5, a nie o OnePlus 4, który wydaje się naturalnym następcą urządzeń OnePlus 3 oraz OnePlus 3T? Otóż Chińczycy uznają cyfrę „4” za pechową i unikają jej wykorzystywania gdzie tylko się da. Pogłoski o tym, jakoby OnePlus miało zrezygnować z „czwórki” w nazwie, krążą w sieci od dawna i nie wydaje się, aby producent nas w tej kwestii zaskoczył.
Cena OnePlus 5 będzie nieco wyższa od cen obecnego modelu. Nie ma na ten temat pewnych informacji, ale jeśli producent po raz kolejny nie zaskoczy nas pozytywnie, to możemy spodziewać się cen rzędu 2199-2499 złotych za podstawowy wariant urządzenia. Czy to dużo? Cóż, w porównaniu do konkurencji, po raz kolejny: nie.
 

Źródło: OnePlus, TheVerge