Flagowy produkt marki Haier – pralka z serii X11 

Czy rywalizacja w branży AGD jest równie zacięta jak w sektorze GSM? Czy producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń? Jeśli tak, to kto aktualnie prowadzi w tym wyścigu? Czy istnieje producent, który oferuje coś wyjątkowego, co wyróżnia go na tle konkurencji? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej najnowszemu produktowi marki Haier – pralce z serii X11, określanej mianem flagowego modelu.

Dane techniczne

Pralka HW100-BD14397U1S z serii X11 marki Haier, na pierwszy rzut oka, wydaje się być standardowym urządzeniem. Jej parametry techniczne są typowe dla pralek, ale zaskakuje kilka szczegółów. Przede wszystkim, jej pojemność wynosi aż 10 kg, co jest imponujące, biorąc pod uwagę standardowe wymiary urządzenia – 58 cm głębokości, 60 cm szerokości i 85 cm wysokości. Co więcej, pralka ta charakteryzuje się niskim zużyciem energii – zaledwie 41 kWh przy pełnym załadunku, co jest wartością imponującą dla modelu flagowego. Dzięki temu, pralka ta została zaklasyfikowana do najwyższej klasy energooszczędności – “A”. Zużycie wody jest na standardowym poziomie – pralka zużywa 48 litrów wody na pełen załadunek. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obr./min, a poziom hałasu podczas wirowania to 68 dB. Choć nie jest to najcichsze urządzenie na rynku, z pewnością znajdzie się w czołówce rankingu najcichszych pralek. Średni czas trwania programu to 3 godziny 58 minut. 

fot. Haier

Programator

Panel sterowania charakteryzuje się minimalistycznym designem, ale jednocześnie zawiera wszystko, czego potrzebujesz. Delikatnie podświetlane przyciski funkcyjne są rozmieszczone po lewej stronie, a skromny, ale dobrze wykonany wyświetlacz prezentuje wszystkie kluczowe parametry prania. Pod wyświetlaczem znajdują się kilka przycisków dotykowych, które umożliwiają regulację podstawowych parametrów programów prania. Po prawej stronie panelu znajduje się pokrętło do wyboru programów, a na końcu przycisk do włączenia lub wyłączenia urządzenia. Dzięki temu panelowi LCD, sterowanie urządzeniem jest proste i intuicyjne, nawet bez konieczności zaglądania do instrukcji. Możesz wybrać jeden z 24 dostępnych języków, w tym polski, dostosować rozmiar ikon i komunikatów oraz kolor wyświetlacza (biały lub czarny). Co więcej, panel uczy się Twoich zwyczajów, automatycznie wyświetlając i sugerując najczęściej wybierane ustawienia i programy.

fot. Haier

Programy prania i funkcje specjalne 

Wśród programów, które przykuły moją uwagę, warto wspomnieć o kilku. Przede wszystkim, program “Inteligentny” trwa około 78 minut i pozwala na załadunek do 10 kg. Czyli mamy tutaj program trwający około półtora godziny z pełnym załadunkiem, przeznaczony do lekko zabrudzonych ubrań. Maksymalna temperatura wynosi 60 stopni Celsjusza. Urządzenie jest wyposażone w funkcję rozpoznawania wsadu. Przy małym obciążeniu, energia, woda i czas prania zostają automatycznie zredukowane w niektórych programach. Domyślny wyświetlany czas może się różnić w zależności od wagi wsadu, co dotyczy programów takich jak „Inteligentny, Tkaniny syntetyczne, Bawełna, Bawełna 20°C, Eco 40-60”. Co jeszcze? Program “Szybki 15 minut”. Przykuł moją uwagę, ponieważ nie w każdej pralce dostępne są tak szybkie programy. Maksymalny załadunek to tylko 1kg, a maksymalna dostępna temperatura to 40 stopni Celsjusza.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na innowacyjną funkcję o nazwie Ultra Fresh Air. Wyobraź sobie, że Twoje ubrania są jak świeżo kupione za każdym razem, gdy wyjmujesz je z pralki po praniu. Funkcja Ultra Fresh Air to system przepływu świeżego powietrza, który działa po zakończonym cyklu prania. Skutecznie zmiękcza tkaniny, redukuje większość zagnieceń i sprawia, że Twoje pranie jest niezwykle pachnące i wolne od wilgoci nawet do 12 godzin po zakończonym programie prania. To coś nowego na rynku. System jest wyposażony w odrębny wentylator, który wymienia powietrze w bębnie. To nie jest dodatek pary ani obrót bębna po praniu jak w Whirlpool co trwa przez 7 godzin. To prawdziwe pozbycie się wilgoci przez mechanicznie wtłaczane powietrze. Ah, ile razy zdarzyło nam się zostawić pralkę zamkniętą, a później żałować tego przez nieprzyjemny zapach… tutaj pozbywamy sie tego problemu a pralka może stać w końcu zamknięta.  Programy pralki oferują możliwość regulacji czasu prania za pomocą funkcji i-Time. Niektóre z nich mogą być dodatkowo “doprecyzowane”. Na panelu sterowania znajduje się opcja “plamy”, która pozwala użytkownikowi wskazać, jakie plamy przeważają na ubraniach. Pralka następnie dostosowuje ruchy bębna oraz fazy prania do rodzaju plam. Do wyboru są różne rodzaje plam, takie jak sok, wino, trawa, ziemia, krew, mleko, kawa, pot, herbata, szminka, atrament, olej. Warto jednak zauważyć, że ta funkcja nie jest nowością na rynku. Firmy takie jak LG czy Siemens oferują podobne rozwiązania, choć nie mają one tak szerokiego wyboru rodzajów plam.

fot. Haier

Większość programów prania współpracuje z systemem automatycznego dozowania detergentu. Pojemność tego systemu wystarcza na około 21 pełnych cykli prania, co oznacza, że przez cały miesiąc nie musisz pamiętać o dozowaniu detergentu. Przycisk “dozowanie” umożliwia wybór poziomu dozowania detergentu, z opcjami WYŁ./40%/70%/100%/120%. Istnieje również możliwość włączenia lub całkowitego wyłączenia dozowania zmiękczacza. Warto zauważyć, że systemy automatycznego dozowania detergentu są szeroko dostępne na rynku.

fot. Haier

Dodatkowo, pralka wyposażona jest w program Refresh, który efektywnie odświeża ubrania za pomocą technologii mikropary. Usuwa ona zapachy, drobny kurz i alergeny, jednocześnie redukując zagniecenia, a wszystko to w zaledwie 20 minut i bez użycia detergentów. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla delikatnych tkanin. Doskonale sprawdzi się po wizytach w restauracjach lub zimą, po całodziennych szaleństwach na stoku, gdy kurtki będą wymagały skutecznego odświeżenia.

fot. Haier

Technologie

Jak przystało na flagowe urządzenie, pralka ta posiada wiele zaawansowanych technologii. Większość z nich jest dostępna również w niższych seriach pralek marki Haier. Na przykład, dodatek pary wodnej do programu jest obecny w tej wersji jako obligatoryjny element, z którego nie można zrezygnować. Funkcja ta występuje w programach takich jak “Inteligentny”, “Koszula”, “Ubrania dla niemowląt” oraz “Antyalergiczne”. Pralka jest wyposażona w system ABT®, który chroni najbardziej wrażliwe obszary urządzenia, zapewniając najwyższy poziom higieny. Technologia antybakteryjna ABT® zabezpiecza przed pleśnią i bakteriami, usuwając do 99,9% zarazków, które mogą powstawać w miejscach takich jak szuflada na detergent czy uszczelka bębna. Dodatkowo, funkcja Smart Dual Spray odpowiada za automatyczne czyszczenie bębna i kołnierza po każdym wykonanym praniu płucząc je wodą. Wszystkie te elementy są doskonale znane z poprzednich konstrukcji pralek a więc można powiedzieć że są doskonale przetestowane i sprawdzone. 

fot. Haier

Technologia, którą Haier podkreśla na każdym kroku, to bezpośrednia konstrukcja silnika, doskonale znana z poprzednich modeli pralek. Mamy tu do czynienia z konstrukcją silnika indukcyjnego Direct Motion Motor oraz bębna, połączonych bezpośrednio, bez użycia pasków. Takie rozwiązanie generuje niewiele wibracji i jest bardzo ciche, dzięki małej ilości elementów łączących. Firma oferuje na to rozwiązanie 25-letnią gwarancję. Co mnie osobiście urzeka, to fakt, że sam bęben jest nieco większy niż u konkurencji – jego wysokość wynosi 525 mm. W jego wnętrzu znajdziemy laserowo wygładzane połączenia, które znacznie minimalizują ryzyko uszkodzeń, nawet bardzo delikatnych tkanin. Wewnątrz znajdziemy oświetlenie wnętrza co jest taką wisienką na torcie. Wykończeniem całości jest sterowanie pralką przez aplikację hOn. operującą rozszerzenie możliwości programowych pralki jeszcze bardziej. 

Podsumowanie 

Prestiżowa nagroda iF DESIGN AWARD 2024 za wygląd, niespotykany do tej pory system wentylacji bębna, parametry, napęd i bęben, automatyczne dozowanie oraz programy sprawiają, że ta pralka jest unikalna na rynku. Jest to dowód na to, że branża AGD rozwija się równie dynamicznie jak inne dziedziny życia. To krok w stronę rozwoju technologii pralek, który z pewnością nie skończy się na tym. Z uwagą przyglądam się marce, która produkuje miliony sztuk urządzeń rocznie, osiągając przy tym udziały rynkowe rok po roku na tyle duże, że jest to największa firma produkująca sprzęt AGD na całym świecie. Z pewnością nie jest to najtańsza pralka – powiedziałbym, że jedna z najdroższych, z jakimi miałem do czynienia. Jednak osobiście uważam, że są dziedziny naszego życia, w których nie chciałbym oszczędzać za wszelką cenę. W wielu przypadkach, osobiście wolę dopłacić do produktu, który w 100% spełnia moje oczekiwania i oferuje mi coś, co ułatwia i upraszcza mi życie. Pralka oraz jej prezentacja wideo na kanale Haier Polska zrobiła na mnie wrażenie.

Grafika tytułowa: Haier