Wybieramy mobilną konsolę – na co zwracać uwagę?

Rynek konsol mobilnych, znanych także jako handheldy, staje się coraz bardziej atrakcyjny dla graczy poszukujących rozrywki w podróży. Wraz z rosnącą popularnością mobilnej rozrywki, wybór odpowiedniej konsoli przenośnej staje się coraz trudniejszy. Jakie są najnowsze trendy w tej dziedzinie i jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, wybierając idealną konsolę mobilną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

fot. Alvaro Reyes / Unsplash

Na co zwrócić uwagę poszukując dobrego handhelda?

Wydajność odgrywa kluczową rolę przy wyborze konsoli mobilnej. Ważne jest, abyś sprawdził, jakie gry są dostępne na danej konsoli oraz jakie są jej możliwości techniczne. Wybierając model z odpowiednią mocą obliczeniową i grafiką, możesz cieszyć się płynnymi doświadczeniami w grach, które lubisz. Warto zwrócić również uwagę na oprogramowanie, jakie jest stockowo zainstalowane na pokładzie danego handhelda. Niektóre urządzenia pracują w oparciu o autorskie oprogramowanie (np. Steam Deck), inne oferują dostęp do Windowsa 11. Istnieje także grupa urządzeń, które zostały zaprojektowane stricte z myślą o cloud gamingu (graniu w chmurze).

Wybierając konsolę mobilną, warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Konsola powinna być odpowiednio lekka, a jej konstrukcja powinna zapewniać komfort zwłaszcza podczas dłuższych sesji z ulubionymi produkcjami. Ergonomia jest kluczowa, aby uniknąć dyskomfortu i zmęczenia podczas korzystania z urządzenia.

Jeśli chodzi o baterię – trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że urządzenia gamingowe nie powalają pod jej względem na kolana. Im bardziej wymagająca gra, tym szybciej będzie rozładowywała się konsola. Dlatego mobilni gracze powinni zaopatrzyć się w dobrego powerbanka.

Co niezwykle ważne – warto stawiać na handheldy od zaufanego producenta, który oferuje regularne aktualizacje oprogramowania oraz wsparcie techniczne w przypadku problemów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że firma dba o swoich klientów i zapewnia im odpowiednie wsparcie po zakupie.

Cena konsoli mobilnej również ma znaczenie. Zwróć uwagę na to, czy cena konsoli jest adekwatna do jej funkcji i możliwości. Wybierz model, który spełnia Twoje potrzeby rozrywkowe, nie przekraczając przy tym Twojego budżetu. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i będziesz mógł cieszyć się grami bez zbędnego obciążenia finansowego.

fot. Valve

Steam Deck

Steam Deck to jedna z najważniejszych mobilnych konsol dostępnych na rynku. Valve stawia w jej przypadku na ekran OLED z HDR (w bogatszej wersji) o przekątnej 7,4″. Rozczielczość to tutaj natomiast 1280 × 800 px. Częstotliwość odświeżania sięga 90 Hz. Sercem Steam Decka jest APU firmy AMD w architekturze Zen 2, powstały w 6 nm procesie produkcyjnym. Wspierają go zintegrowany GPU, 16 GB RAM i nawet 1 TB na dane użytkownika. Ponadto na pokładzie mamy złącze USB-C, wyjście audio i czytnik kart microSD. Oczywiście nie zabrakło tu modułów Wi-Fi i Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania SteamOS. Cena Steam Decka OLED startuje od 2599 złotych.

W co zagramy? We wszystkie gry wspierane w ramach Steam. Można też skorzystać z chmur takich, jak GeForce NOW.

fot. Nintendo

Nintendo Switch OLED

Nintendo Switch OLED to udoskonalona wersja kultowego już handhelda i jednego z prekursorów segmentu. Producent stawia w przypadku tego urządzenia na ekran OLED o przekątnej 7″ i rozdzielczości 1280 x 720 px. Sercem konsolki jest procesor NVIDIA Tegra, a na dane użytkownika wygospodarowano 64 GB wbudowanej pamięci. Ponadto na pokładzie mamy złącze USB-C, wyjście audio i czytnik kart microSD. Oczywiście nie zabrakło tu modułów Wi-Fi i Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania od Nintendo. Cena to 1479 złotych.

W co zagramy? We wszystkie gry zaprojektowane dla konsoli Nintendo Switch.

fot. Lenovo

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go to propozycja od znanego, chińskiego producenta sprzętu gamingowego. Gigant postawił tutaj na ekran IPS o przekątnej 8,8″ i rozdzielczości 2560 x 1600 px. Częstotliwość odświeżania to tutaj 144 Hz. Sercem konsolki jest procesor AMD Ryzen Z1 Extreme z GPU AMD RDNA 3.0 wspierany przez 16 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Ponadto na pokładzie mamy dwa złącza USB-C, wyjście audio i czytnik kart microSD. Oczywiście nie zabrakło tu modułów Wi-Fi i Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą Windowsa 11. Cena to 3199 złotych.

W co zagramy? We wszystkie gry stworzone z myślą o Windowsie. Oczywiście zgodne ze specyfikacją konsoli.

fot. ASUS

ASUS ROG Ally

Kolejny handheld w naszym zestawieniu to ASUS ROG Ally. Koncern z Tajwanu postawił w jego przypadku na ekran IPS o przekątnej 7″ i rozdzielczości 1920 x 1080 px. Czestotliwość odświeżania to 120 Hz. Procesor zastosowany na pokładzie tej konsolki to AMD Ryzen Z1 Extreme z GPU AMD RDNA 3.0 wspierany przez 16 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. W kwestii złącz mamy tu jeden port USB-C, złącze audio, czytnik kart microSD oraz złącze ROG XG. Za łączność odpowiada wbudowany moduł Wi-Fi. Całość pracuje pod kontrolą Windowsa 11. Cena to 2999 złotych.

W co zagramy? We wszystkie gry stworzone z myślą o Windowsie. Oczywiście zgodne ze specyfikacją konsoli.

fot. Razer

Razer Edge WiFi + Kishi V2 Pro

Razer Edge to konsolka, która jest dedykowana fanom Androida. Producent wyposażył ją w ekran AMOLED o przekątnej 6,8″, pracujący w rozdzielczości 2400 x 1080 px. Częstotliwość jego odświeżania to 144 Hz. Sercem urządzenia jest procesor Qualcomm Snapdragon G3x Gen 1 wspierany przez 6 GB RAM oraz 128 GB przestrzeni na dane użytkownika. Koncern Razer stawia tu na jeden port USB-C, wyjście audio i czytnik kart microSD. Za łączność odpowiadają wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth. Cena to 2249 złotych.

W co zagramy? We wszystkie stworzone z myślą o Androidzie. Można też skorzystać z chmur dla graczy – GeForce NOW, Xbox itp.

fot. MSI

MSI Claw

Ostatni handheld w naszym zestawieniu to MSI Claw. Producent postawił w jego przypadku na ekran IPS o przekątnej 7″ i rozdzielczości 1920 x 1080 px. Częstotliwość odświeżania to tutaj 120 Hz. Niezwykle ciekawe jest to, że sercem w przypadku omawianej konsoli jest procesor Intel Core Ultra 7 155H z zintegrowanym GPU wspierany przez 16 GB RAM i 512 GB pamięci na dane użytkownika. Ponadto na pokładzie mamy jedno złącze USB-C, wyjście audio i czytnik kart microSD. Oczywiście nie zabrakło tu modułów Wi-Fi i Bluetooth. Całość pracuje pod kontrolą Windowsa 11. Cena to 3698 złotych.

W co zagramy? We wszystkie gry stworzone z myślą o Windowsie. Oczywiście zgodne ze specyfikacją konsoli.

Czytaj też: TOP 10 – najciekawsze laptopy dla graczy – kwiecień 2024

Grafika tytułowa: Petar / Unsplash