Czarny i minimalistyczny – piekarnik Samsung NV7B4020ZAK

Czy zauważyłeś, że większość piekarników dostępnych na rynku, zwłaszcza te oferowane przez popularne elektromarkety serwowanych jest w eleganckich odcieniach czerni? Możliwe, że zastanawiałeś się, dlaczego czarny kolor jest tak powszechnie wybierany. Czy to kwestia estetyki, czy może ma to coś wspólnego z praktycznością? Zapraszam do bliższego przyjrzenia się jednemu z czarnych piekarników, który warto rozważyć podczas planowania zakupu – Samsung NV7B4020ZAK. 

fot. Samsung

Wnętrze piekarnika

Estetyka i funkcjonalność piekarnika są nieodłącznym elementem każdej kuchni. To właśnie piekarnik jest często centrum uwagi, a jego wygląd zewnętrzny stanowi dopełnienie aranżacji kuchni. Ten konkretny model oferuje pojemność komory pieczenia wynoszącą 76 l, a wnętrze wykończone jest emalią łatwoczyszczącą – cechą wspólną dla wielu piekarników na rynku. Piekarnik ten znajduje się w klasie energetycznej A+, jednak jak zawsze podkreślam w moich recenzjach, klasa energooszczędności w piekarniku ma marginalne znaczenie. Kluczowe jest natomiast wyposażenie wnętrza. W tym modelu znajdziemy jedną parę prowadnic teleskopowych z możliwością zmiany jej wysokości oraz jedną blachę głęboką. Niestety, to wszystko, co możemy oczekiwać od wyposażenia tego piekarnika. Brakuje tutaj dodatkowych elementów, takich jak termosonda do mięs, dodatkowe blaszki, czy funkcja dodawania pary wodnej do procesu pieczenia.

fot. Samsung

System czyszczenia w tym piekarniku łączy w sobie czyszczenie katalityczne i parowe. Płyta katalityczna umieszczona jest tylko na tylnej ściance komory, co może rodzić pytanie – co z bokami? Podczas pieczenia, pod wpływem wysokich temperatur, zabrudzenia na płycie ulegają wypaleniu. Z pozostałymi zabrudzeniami musimy poradzić sobie ręcznie. Instrukcja obsługi sugeruje użycie naturalnej pary wodnej, którą stworzymy po wlaniu odpowiedniej ilości wody do blaszki. Czy to system czyszczenia, czy raczej wskazówka do konserwacji, pozostawiam do interpretacji. Co do konserwacji drzwi piekarnika, jest ona wygodna, ponieważ wystarczy odkręcić śrubkę po boku drzwi, aby wyjąć szybę do czyszczenia. Żarówka oświetlająca wnętrze jest wymienna, choć jej umiejscowienie na środku górnej części komory może ograniczać padanie światła, szczególnie gdy chcemy upiec dwie rzeczy jednocześnie, np. mięso i frytki. Dolna przestrzeń pod najwyższą blachą jest całkowicie niewidoczna, co może stanowić pewne utrudnienie.

fot. Samsung

Dodatkowo, warto byłoby rozważyć możliwość zastosowania dodatkowych funkcji, które mogłyby zwiększyć funkcjonalność i wygodę użytkowania piekarnika, takie jak programator czasowy, różne tryby pieczenia, czy funkcja szybkiego nagrzewania. Te elementy mogą znacznie podnieść komfort korzystania z urządzenia i uczynić gotowanie jeszcze przyjemniejszym.

Programator

Zwróćmy uwagę na programator – jego minimalistyczny design dodaje elegancji całej konstrukcji piekarnika. Wszystkie funkcje są wyraźnie zaznaczone na panelu sterowania, co czyni obsługę urządzenia intuicyjną. Po lewej stronie wyświetlacza znajdują się ikony funkcji, w centrum umieszczony jest programator, a po prawej stronie mamy do dyspozycji funkcje dodatkowe, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Piekarnik wyposażony jest w 20 programów automatycznych. Jeżeli planujemy przygotować danie, które znajduje się na liście tych programów, możemy skorzystać z wstępnie zdefiniowanych ustawień. Wybór funkcji automatycznej umożliwia nam przeskakiwanie od numeru 1 do 20. Co więcej, piekarnik oferuje rozbudowane funkcje pieczenia manualnego. Możemy wybrać spośród dostępnych funkcji taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom, np. grzałkę górną lub dolną. Niestety, jak zauważyłem, piekarnik nie posiada funkcji łączącej grzałkę górną, dolną i termoobieg. Zamiast tego, oferuje funkcję grilla z możliwością wyboru jednego z trzech poziomów pieczenia: grill, eco grill oraz grill z nawiewem. Na panelu sterowania znajdują się również programy specjalne, takie jak rozmrażanie, podgrzewanie talerzy czy podtrzymanie ciepła potrawy. Dzięki dostępnym modułowi WiFi, możemy rozbudować funkcjonalność piekarnika o dodatkowe przepisy i możliwości za pomocą aplikacji Samsung SmartThings.

fot. Samsung

Jednakże, brakuje mi w nim kilku funkcji, takich jak szybkie nagrzewanie czy grzałka pierścieniowa osadzona na wentylatorze. Maksymalna temperatura piekarnika to 250 st. C (270 st. C dostępne tylko w programie grill lub eco grill bez wentylatora). Czuję pewien niedosyt, biorąc pod uwagę, że ten piekarnik nie należy do najtańszych dostępnych na rynku. W mojej opinii, warto byłoby rozważyć dodanie kilku dodatkowych funkcji, które mogłyby jeszcze bardziej podnieść komfort użytkowania tego urządzenia. Może producent weźmie pod uwagę te sugestie w przyszłych modelach.

fot. Samsung

Konkurencja

Podsumowanie

Piekarnik prezentuje się naprawdę imponująco. Jego wykończenie harmonijnie wpasowuje się w estetykę każdej kuchni, niezależnie od jej stylu. Minimalistyczny design i głęboka czerń nadają mu eleganckiego charakteru. Programator jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale także intuicyjny w obsłudze. Niestety, jeśli chodzi o funkcje i parametry, nie mogę podzielić entuzjazmu. Biorąc pod uwagę cenę, oczekiwałbym więcej. W moim odczuciu, lepiej wypadają wcześniej omawiane przeze mnie piekarniki Candy czy Gorenje, które wspomniałem w zakładce konkurencji. Jakość tych urządzeń jest porównywalna. Podsumowując, ten piekarnik to połączenie piękna i stylu, idealnie komponujące się z innymi urządzeniami tej marki. Z pewnością znajdzie swoje miejsce w gospodarstwach domowych, które nie korzystają z piekarnika na co dzień. Jednakże, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami, które mogłyby zwiększyć wartość użytkową tego urządzenia. Może producent weźmie pod uwagę te sugestie w przyszłych modelach. W końcu, kuchnia to serce domu, a piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń, które powinno sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Grafika tytułowa: Samsung